canli-yayin
logo
DOLAR33.02%0.17
EURO35.93%0.52
Eur/Usd1.07%0
Gram Altın2411.43%0.42

Bakan Kurum açıkladı: 2025 sonunda deprem bölgelerinde evine girmeyen kalmayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçen yıl meydana gelen 6 Şubat depremlerinin ardından 11 kentte 276 bin konut ve iş yerinde inşa çalışmalarını yürüttüklerini belirterek, “Şu ana kadar 76 bin yuvamızı, vatandaşlara teslim ettik. Amacımız, yıl sonuna kadar 200 bin konutun teslimini sağlamak olacak. 2025 yılı sonuna geldiğimizde deprem bölgelerinde evine girmeyen hiçbir vatandaşımız kalmasın istiyoruz” dedi.

Giriş: 07.07.2024 18:34

Güncelleme: 07.07.2024 18:34

bakan-kurum-acikladi-2025-sonunda-deprem-bolgelerinde-evine-girmeyen-kalmayacak-16988-img

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bir dizi incelemede bulunmak ve toplantılara katılmak için deprem bölgesi Hatay’a geldi. İlk olarak, AFAD İl Müdürlüğü'nde katıldığı Koordinasyon Toplantısı'nda yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Kurum, daha sonra rezerv alanlardaki kentsel dönüşüm inşaat alanlarını ziyaret etti. Kurum, tarihi Ulu Cami şantiyesi ve çevresinde de inceleme yaptı.

TÜM ŞANTİYELERDE 200 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

İncelemelerinin ardından basın açıklaması yapan Bakan Kurum, göreve geldiği andan itibaren deprem bölgesine öncelik verip, proje alanlarını gezerek incelediklerini belirtti. Kurum, “Vatandaşımızdan gelen hiçbir soruna kulak tıkamadan, onların taleplerini ve ihtiyaçlarını çözecek adımları da yerinde kararları almak suretiyle atmadan, o masadan kalkmıyoruz. Deprem bölgesinde kaybedecek tek bir saniyemiz yok. Bu anlayış ve bilinçle, tüm şantiyelerde çalışan 200 bin ekip arkadaşımla birlikte vatandaşımız için yapılması gereken çalışmaların, gece gündüz sürdüreceğimizin sözünü bir kez daha ifade ediyorum. Bu manada yüksek bir motivasyon içerisindeyiz. Kararlıyız ve vatandaşlarımızın evlerine bir an önce kavuşması için gereken her türlü adımı atmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

76 BİN KONUT HAK SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ

Malatya’da başlayan ziyaretleri, Kahramanmaraş ve Hatay’da sürdürdüklerini söyleyen Bakan Murat Kurum, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emaneti olan Hatay’da, gün boyunca zarar görmüş alanlar olan Antakya, Defne, Samandağ ve Kırıkhan’da bilfiil incelemeleri yapacak, vatandaşlarımızla görüşecek, istişare edecek ve inşallah süreci de hızlı bir şekilde yürüteceğiz. 11 ilde 276 bin konut ve iş yerinde faaliyetlerimizi yürütüyoruz. 4 bin 500’e yakın köyümüzde de kalkınmayı sağlamak, vatandaşlarımıza evlerini teslim etmek için adımları atıyoruz. Çelik veya betonarme olacak şekilde köy konutlarımızı yerel mimariye uygun şekilde inşasını gerçekleştirmeye gayret gösteriyoruz. Şu ana kadar 76 bin yuvamızı, vatandaşlara teslim ettik. Amacımız, yıl sonuna kadar 200 bin konutun teslimini sağlamak olacak. 2025 yılı sonuna geldiğimizde deprem bölgelerinde evine girmeyen hiçbir vatandaşımız kalmasın istiyoruz. Dolayısıyla Hatay'ımızda, Kahramanmaraş'ımızda yine Adıyaman'ımızda, 11 ilimizde vatandaşlarımız evine girene kadar biz ekibimizle birlikte sahada olacağız” ifadelerini kullandı.


HATAY'DA 10 BİN 889 KONUT TESLİM EDİLDİ

Bakan Kurum, Ulu Cami'den ezanlar yükselene kadar, Habib-i Neccar Camisi'nde vatandaşlar huşu içinde namaz kılana kadar, Asi Nehri kenarında yürüyüş yollarında, bisiklet yollarında Hataylılar huzur içinde gezene kadar sahada olacaklarını belirterek, “İşte burası bize tarihin emaneti. Burası bize ecdadımızın emaneti. Tüm saydığım bu tescilli eserleri de ilgili bakanlıklarımızla birlikte ayağa kaldıracağız. Kurtuluş Caddesi'nde yeniden o tescilli eserlerin içerisinde inşallah yürüyeceğiz ki, onun da kararını aldık. O karar çerçevesinde inşallah Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız orada aslında uygun bir şekilde inşaat sürecini yine Hatay'da Kurtuluş Caddesi’nde yapıyor olacak ve bu kapsamda baktığınızda Hatay'ımızda şu ana kadar 10 bin 889 konutumuzu bitirip hak sahibi vatandaşlarımıza teslim ettik ve halen Antakya, Defne, İskenderun, Altınözü, Kırıkhan, Reyhanlı ve Samandağ'daki birçok mahallemizde 156 bin konutumuzun, iş yerimizin yapım ve inşa faaliyetleri de devam etmektedir. Amacımız afetlere karşı dirençli şehirler kurmak” dedi.

HATAY SIRADAN BİR ŞEHİR DEĞİL

Hatay’ın sıradan bir şehir değil, bir medeniyet hazinesi ve insanlık tarihi olduğunu vurgulayan Bakan Kurum, “Ne yazık ki, işte bugüne geldiğimizde bu tarihi eserlerimizin, tescilli binalarımızın 6 Şubat depremi sebebiyle yıkıldığını görüyoruz. İnşallah bu tarihi eserlerle birlikte ayağa kaldıracağız. Birlikte inşa edeceğiz ve amacımız, önceliğimiz önümüzdeki yıl şubat ayında inşallah Atatürk Caddesi'nde, Fatih Caddesi'nde burada dükkanlarımızın, oradaki hak sahiplerine teslim edildiği, burada konutlarımızın yine yükseldiği, orada vatandaşlarımıza teslim süreçlerinin başlatıldığı ve depremin yıl dönümünü orada vatandaşlarımızla birlikte inşallah onların gülen yüzünü görerek, onların duasını alarak yine yad etmek istiyoruz. Asi Nehri kenarında inşallah Büyükşehir Belediye Başkanlığımızla da birlikte burada yürüyüş yollarıyla, bisiklet yollarıyla tarihi meclis binamıza bakacağımız, arkada Ulu Cami'yi seyredeceğimiz ve burada bu caddelerde gezerken inşallah vatandaşımızın huzur bulacağı Hatay'ı hep birlikte inşa edeceğiz. Tabii burada bunları yaparken etrafta bulunan tüm camilerimizi, Ulu Cami'mizi, Habib-i Neccar Cami'mizi buradaki kiliselerimizi, havralarımızı da inşallah Kültür Bakanlığımızla, hayırseverlerimizle birlikte inşa etmek ve aslında uygun bir şekilde ayağa kaldırmak önceliğimizdir” ifadelerini kullandı.

REZERV ALANLARA DIŞARIDAN KİMSE ALINMAYACAK

Bakan Murat Kurum, rezerv alanlarla ilgili de bilgi vererek, “Şunun altını özellikle çizmek istiyorum, rezerv alanda yaptığımız, şehrin merkezinde yaptığımız projelerde, burada oturan vatandaşımızın dışında hiçbir vatandaşımızı bu alanlara almayacağız. Burada kim yaşıyorsa, burada kim komşuysa yine komşuluk ilişkilerini aynı mahallesinde sürdürsün, istiyoruz. Dolayısıyla rezerv alanda herhangi bir ilçeden, herhangi bir mahalleden bu alanlara hiçbir vatandaşımız gelmeyecek. Herkes oturduğu yere en yakın yerde, oturduğu şerefiyeye en yakın şerefiyede dairesini alacak. İstiyoruz ki, burada eski demografik yapı devam etsin. Burada, Kürt'üyle, Türk'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Alevi'siyle vatandaşlarımız Hataylı kardeşlerimiz o kardeşlik hukukunu yine devam ettirsinler, istiyoruz. Dolayısıyla bunun dışındaki hiçbir söze, hiçbir söyleme vatandaş itibar etmesinler ve burada yaşayan, rezerv alanda yaşayan vatandaşlarımız kimse yine onlar yaşayacak. Yine Ayşe teyzemiz, Mehmet amcamız sahada çıktığında karşılaşacak. Apartmandan çıktığında orada aynı esnafımızla yine karşı karşıya gelecek. Bu anlayışla yapacağız. Bu anlayışla ne il dışından, ne ilçe dışından hiçbir vatandaşlarımız bu bölgelere gelme durumu söz konusu değildir” diye konuştu.


ÜSTESİNDEN HEP BİRLİKTE GELECEĞİZ

Değer tespit çalışmalarına da değinen Bakan Kurum, sözlerini şöyle tamamladı:

“Konutları verirken de zaten yerindeki değer tespitleri çerçevesinde, vatandaşların evi yıkılmışsa arsa değeri, eğer evi yıkılmamış, az hasar almışsa, evinin değerini de dahil etmek suretiyle, bugünkü hakları neyse bu hakları koruyacak, yeni projelerde yapacağımız yine projelerin değerlemelerinden düşmüş olacağız. Burada işte AFAD'da hak sahibi olan vatandaşlarımıza ne yapıyorsak kentsel dönüşüm alanlarında da rezerv dönüşüm alanlarında da aynısını vatandaşlarımıza sunacağız. Hiçbir fark olmayacak. Burada aslolan milletimizin burada mağdur olmaması adına, atılmış adımlar, alınmış kararlardır. Dolayısıyla AFAD’dan hak sahibi olanla rezerv alanda hak sahibi olan vatandaşımız arasında inşallah hiçbir ayrım olmayacaktır. Bunun da altını özellikle ifade etmek istiyorum. Biz millet olarak yüzyıllardır bu coğrafyada büyük sıkıntılar çektik. Allah'ın izniyle bu zorluğun sürecin de üstesinden hep birlikte geleceğiz.”

Muharrem İnce'ye 'sosyal medya kumpası' davasında yeni gelişme

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile Cumhurbaşkanı Danışmanı Maksut Serim adına düzenlenen sahte dekonta ilişkin sosyal medya paylaşımlarını ve İnce'ye yönelik sahte cinsel içerikli görüntüleri yaydıkları öne sürülen 12 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Giriş: 11.07.2024 18:15

Güncelleme: 11.07.2024 18:15

muharrem-inceye-sosyal-medya-kumpasi-davasinda-yeni-gelisme-18085-img

Kılıçdaroğlu, Tanju Özcan'a açtı ağzını yumdu gözünü: Sana ilk ve son kez cevap veriyorum!

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 50 milletvekili konusu üzerinden kendisini eleştiren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a sert tepki gösterdi. "Sana ilk ve son kez cevap veriyorum" diyen Kılıçdaroğlu, "Bu söylemlerinle partiyi zora sokuyorsun. "Tanrı mısın?" Ne demek? Allah'a sığınırım. Tanju kinini daha da diri tut ve kork!" ifadelerini kullandı.

Giriş: 11.07.2024 17:51

Güncelleme: 11.07.2024 17:53

kilicdaroglu-tanju-ozcana-acti-agzini-yumdu-gozunu-sana-ilk-ve-son-kez-cevap-veriyorum-18082-img

Adalet Bakanı Tunç: Yargıdaki FETÖ temizliği sürüyor

15 Temmuz’un 8. yıl dönümüne günler kala açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yargıdaki FETÖ temizliğinin devam ettiğini belirtti. Tunç, bugüne kadar yürütülen soruşturmalar sonucunda 4 bin 6 savcı ve hakimin görevden alındığını ifade etti.

Giriş: 11.07.2024 10:49

Güncelleme: 11.07.2024 10:49

adalet-bakani-tunc-yargidaki-feto-temizligi-suruyor-17929-img

George Clooney'den Biden'a 'adaylıktan çekil' çağrısı

ABD'li ünlü aktör George Clooney, ABD Başkanı Joe Biden'ın seçimlerden çekilmesini ve Demokratların yeni bir aday göstermesini istedi.

Giriş: 11.07.2024 10:42

Güncelleme: 11.07.2024 10:53

george-clooneyden-bidena-adayliktan-cekil-cagrisi-17924-img

Özgür Özel Aliya İzetbegoviç'in kabrini ziyaret etti: Srebrenitsa'da yaşananları unutmadık

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Srebrenitsa Soykırımı'nın 29'uncu yılı dolayısıyla gittiği Saraybosna'da bağımsız Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç'in kabrini ziyaret etti. Özgür Özel, "Aliya İzetbegoviç'in mezarı başında hatırlamamız gereken en önemli söz, kendisinin 'Unutulan katliamlar tekrarlanır' sözüydü. Biz Srebrenitsa'da yaşananları unutmadık" dedi.

Giriş: 10.07.2024 22:28

Güncelleme: 10.07.2024 22:28

ozgur-ozel-aliya-izetbegovicin-kabrini-ziyaret-etti-srebrenitsada-yasananlari-unutmadik-17838-img

İçişleri Bakanı Yerlikaya: Terör örgütü PKK'ya katılım artık bitme noktasında

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, terör örgütü PKK'ya katılıma ilişkin, "Şu anda ülke içerisinde olabilecek en düşük hale geldi. Katılım ve terör eylemiyle ilgili gelinen sayılar, 22 yıldan beri gelinen nokta, bu işin artık bitme noktasında olduğunu söylüyor" dedi.

Giriş: 10.07.2024 21:53

Güncelleme: 10.07.2024 21:53

icisleri-bakani-yerlikaya-teror-orgutu-pkkya-katilim-artik-bitme-noktasinda-17835-img

CHP Lideri Özel, Bosna Hersek Türk Temsil Heyet Başkanlığını ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Srebrenitsa Katliamı’nın 29’uncu yıl dönümü dolayısıyla gittiği Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, Bosna Hersek Türk Temsil Heyet Başkanlığını ziyaret etti.

Giriş: 10.07.2024 19:15

Güncelleme: 10.07.2024 19:15

chp-lideri-ozel-bosna-hersek-turk-temsil-heyet-baskanligini-ziyaret-etti-17809-img

AK Parti'nin olağan kongre süreci başlıyor! Tarih belli oldu

AK Parti'nin olağan kongre sürecinin 2024'ün sonbahar aylarında başlayacağı öğrenildi. Parti yetkililerinin verdiği bilgiye göre büyük kongre ise 2025'te yapılacak.

Giriş: 10.07.2024 16:15

Güncelleme: 10.07.2024 16:15

ak-partinin-olagan-kongre-sureci-basliyor-tarih-belli-oldu-17759-img

AK Parti'den Özgür Özel'in 'erken seçim' sözlerine yanıt

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in erken seçimle ilgili sözlerine yanıt verdi. Özel'in 'cambaza bak cambaza' yöntemini uyguladığını ifade eden Dağ, "Parti içi mücadele ve ayak oyunlarını zaman içinde yönetmesi zorlaşacaktır. Bunların farkında olduğu için 'karşıyım' dediği erken seçimi istemeye başlamıştır" dedi.

Giriş: 10.07.2024 15:42

Güncelleme: 10.07.2024 15:42

ak-partiden-ozgur-ozelin-erken-secim-sozlerine-yanit-17747-img

CHP lideri Özel, Şam yönetimiyle görüşecek! Olumlu yanıt geldi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Suriye ile bir görüşme gerçekleştireceklerini duyurmuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Özgür Özel'in Şam yönetimiyle görüşme talebine olumlu yanıt geldiğini açıkladı

Giriş: 10.07.2024 13:29

Güncelleme: 10.07.2024 13:29

chp-lideri-ozel-sam-yonetimiyle-gorusecek-olumlu-yanit-geldi-17708-img

İYİ Parti lideri Dervişoğlu'ndan yeni yargı paketine eleştiriler

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Dervişoğlu, 9. Yargı Paketi'ne yönelik eleştirilerini sıralarken, "Kadının soy ismi ile aile bütünlüğü bozulmaz" dedi.

Giriş: 10.07.2024 10:44

Güncelleme: 10.07.2024 11:16

iyi-parti-lideri-dervisoglu-grup-toplantisinda-konusuyor-17649-img

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO temasları: Diplomasi trafiği başladı

NATO Zirvesi'ne katılmak için ABD'ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçaktan iner inmez diplomasi trafiği başladı. NATO'nun 75. Yılı Anma Etkinliğine katılan Erdoğan, daha sonra Macaristan Başbakanı Orban ile görüştü.

Giriş: 10.07.2024 07:36

Güncelleme: 10.07.2024 09:05

cumhurbaskani-erdoganin-nato-temaslari-diplomasi-trafigi-basladi-17607-img

Malatya Valiliği görevine Seddar Yavuz atandı! Yeni Malatya Valisi Seddar Yavuz kimdir, kaç yaşına ve nereli?

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları ile 5 ilin valisi değiştirilirken Malatya Valiliği görevine Seddar Yavuz getirildi. Atama kararının ardından gözler yeni Diyarbakır Valisi Murat Zorluoğlu hayatı ve biyografisine çevrildi. İşte Yeni Malatya Valisi Seddar Yavuz kimdir, kaç yaşına ve nereli? sorusunun yanıtı…

Giriş: 10.07.2024 00:53

Güncelleme: 10.07.2024 00:53

malatya-valiligi-gorevine-seddar-yavuz-atandi-yeni-malatya-valisi-seddar-yavuz-kimdir-kac-yasina-ve-nereli-17593-img

Diyarbakır Valiliği'ne Murat Zorluoğlu atandı! Yeni Diyarbakır Valisi Murat Zorluoğlu kimdir, kaç yaşına ve nereli?

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları ile 5 ilin valisi değişti. Diyarbakır Valiliği’ne Murat Zorluoğlu atandı. Son dakika gelişmesinin ardından gözler “Yeni Diyarbakır Valisi Murat Zorluoğlu kimdir, kaç yaşına ve nereli?” araştırmaları hız kazandı. İşte Yeni Diyarbakır Valisi Murat Zorluoğlu hayatı ve biyografisine ilişkin detaylar…

Giriş: 10.07.2024 00:45

Güncelleme: 10.07.2024 00:45

diyarbakir-valiligine-murat-zorluoglu-atandi-yeni-diyarbakir-valisi-murat-zorluoglu-kimdir-kac-yasina-ve-nereli-17590-img

Elazığ Valiliği'ne Numan Hatipoğlu atandı! Yeni Elazığ Valisi Numan Hatipoğlu kimdir, kaç yaşına ve nereli?

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları ile 5 ilin valisi değişti. Elazığ Valiliği'ne, Tokat Valisi Numan Hatipoğlu atandı. Son dakika gelişmesinin ardından gözler “Yeni Elazığ Valisi Numan Hatipoğlu kimdir, kaç yaşına ve nereli?” araştırmaları hız kazandı. İşte Yeni Elazığ Valisi Numan Hatipoğlu hayatı ve biyografisine ilişkin detaylar…

Giriş: 10.07.2024 00:38

Güncelleme: 10.07.2024 00:38

elazig-valiligine-numan-hatipoglu-atandi-yeni-elazig-valisi-numan-hatipoglu-kimdir-kac-yasina-ve-nereli-17589-img

Çanakkale Valiliği'ne Ömer Toraman atandı! Yeni Çanakkale Valisi Ömer Toraman kimdir, kaç yaşına ve nereli?

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları ile 5 ilin valisi değişti. Çanakkale Valiliği görevine Elazığ Valisi Doç. Dr. Ömer Toraman getirildi. Son dakika gelişmesinin ardından gözler “Yeni Çanakkale Valisi Ömer Toraman kimdir, kaç yaşına ve nereli?” sorusunun yanıtına çevrildi. İşte Yeni Çanakkale Valisi Ömer Toraman yaşı, memleketi ve kariyeri…

Giriş: 10.07.2024 00:30

Güncelleme: 10.07.2024 00:30

canakkale-valiligine-omer-toraman-atandi-yeni-canakkale-valisi-omer-toraman-kimdir-kac-yasina-ve-nereli-17588-img

Kocaeli Valiliği'ne İlhami Aktaş atandı! Kocaeli Valisi İlhami Aktaş kimdir, kaç yaşına ve nereli?

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları ile 5 ilin valisi değişti. Kocaeli Valiliği'ne İlhami Aktaş atandı. Son dakika gelişmesinin ardından “Kocaeli Valisi İlhami Aktaş kimdir, kaç yaşına ve nereli?” Sorularına yanıt aranmaya başlandı. İşte Kocaeli Valisi İlhami Aktaş yaşı, memleketi ve kariyeri…

Giriş: 10.07.2024 00:27

Güncelleme: 10.07.2024 00:27

kocaeli-valiligine-ilhami-aktas-atandi-kocaeli-valisi-ilhami-aktas-kimdir-kac-yasina-ve-nereli-17586-img

CHP Lideri Özel: 21.00'de ışıkları açıp kapattık

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Grup Toplantısı'nda yaptığı çağrı sonrası, saat 21.00'de çağrısını yaptığı eyleme katıldı. Özel, asgari ücret ve emekli aylığının iyileştirilmesi talebiyle ülke çapında ışıklarını açıp kapattı, eyleme ilişkin görüntüleri de sosyal medya hesabından paylaştı.

Giriş: 09.07.2024 23:06

Güncelleme: 09.07.2024 23:06

chp-lideri-ozel-2100de-isiklari-acip-kapattik-17576-img

Kılıçdaroğlu'ndan Özgür Özel'e destek! 'Ben de katılacağım'

CHP Gençlik Kolları'nın sosyal medya paylaşımına eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan destek geldi. Kılıçdaroğlu, emekli maaşları ve asgari ücret için eylem çağrısı yapan Özgür Özel'in çağrısına sosyal medya hesabından 'Ben de katılacağım' yanıtını verdi.

Giriş: 09.07.2024 20:34

Güncelleme: 09.07.2024 20:34

kilicdaroglundan-ozgur-ozele-destek-ben-de-katilacagim-17554-img

Kurtulmuş: NATO üyeleri olarak Gazze'deki insanlık felaketini görmezden gelemeyiz

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, ABD’nin başkenti Washington DC’de temaslarına devam ediyor. Kurtulmuş, NATO Parlamento Başkanları Zirvesi’ne katılarak hitapta bulundu. Kurtulmuş, NATO Parlamento Başkanları Zirvesinde yaptığı konuşmada, “Dünyanın en güçlü savunma örgütünün üyeleri olarak Gazze'deki muazzam insanlık felaketini görmezden gelemeyiz” dedi.

Giriş: 09.07.2024 18:51

Güncelleme: 09.07.2024 19:48

kurtulmus-nato-uyeleri-olarak-gazzedeki-insanlik-felaketini-gormezden-gelemeyiz-17539-img