Bakan Kacır duyurdu: Togg T10X gelecek yıl Avrupa yollarında!

Türkiye’de en çok satan elektrikli otomobili Togg T10X için Avrupa yolu göründü. Bakan Kacır, yerli ve milli Togg’un seneye Avrupa yollarında olacağını açıkladı.

Okan Güleş

Oluşturma: 10.06.2024 17:12

Güncelleme: 10.06.2024 17:25

Yerli ve milli Togg, piyasaya çıktıktan birkaç ay sonra Türkiye’de en çok satan elektrikli otomobil olarak kayıtlara geçti.

 Her ay binlerce T10X satılırken, gözler bu kez Avrupa’ya çevrildi. Ülke ekonomisine de önemli ölçüde katkı sağlaması beklenen Togg’un, Avrupa’da satışa çıkacağı tarih netleşiyor.

TOGG T10X AVRUPA YOLUNDA

İhlas Haber Ajansı’nın aktardığına göre Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Türkiye lider milli teknolojik girişimleri ortaya çıkartarak küresel teknoloji yarışında bir adım öne çıkıyor. Bunun somut örneklerinden biri Türkiye'nin otomobilidir. Togg. Malumunuz bu da 60 yıllık bir hayalimizdi. Önümüzdeki yıl İnşallah sadece Türkiye'de değil Avrupa'da da yollarda olacak" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İstanbul Öğretmen Akademileri ve Atölyeleri 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı Kapanış Dersi programına katıldı.

GELECEK YIL SATIŞA ÇIKACAK

Öte yandan Togg'un 60 yıllık bir hayal olduğunu söyleyen Bakan Kacır, "Türkiye lider milli teknolojik gelişmeleri ortaya çıkararak küresel teknoloji yarışında bir adım öne çıkıyor. Bunun somut örneklerinden biri Türkiye'nin otomobilidir.

Togg. Malumunuz bu da 60 yıllık bir hayalimizdi. Devrim Otomobili ile Türkiye kendi otomobil markasına sahip olmayı hayal etmiş, fakat benzin koyulmayan her içten yanmalı otomobil yoluna devam edemeyeceği gibi Devrim de yolda bırakılmıştı.

60 yıl sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın iddiasıyla, ısrarıyla ve takibi ile nihayetinde devrin otomobili devrin teknolojisiyle elektrikli ve akıllı araç teknolojisiyle yola çıktı. Bugüne dek 30 binden fazla üretildi. Önümüzdeki yıl inşallah sadece Türkiye'de değil Avrupa'da da yollarda olacak" dedi.

Gözden Kaçmasın