Bakan Kacır’dan Türksat 6A açıklaması: 11 ülkeden biri olduk

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yerli ve milli Türksat 6A uydusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yeni uydunun daha önceki gözlem uydularından elde edilen deneyimle geliştirildiğini belirten Kacır, Türksat 6A’nın Türkiye’yi 11 ülkeden biri biri yaptığını da vurguladı.

Okan Güleş

Oluşturma: 04.06.2024 15:10

Güncelleme: 04.06.2024 15:11

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, ODTÜ’de katıldığı bir etkinlikte önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ve uzayda yanında olan Michael Lopez-Alegria, Walter Villadei ve Marcus Wandt'dan oluşan Axiom Mission 3 (Ax-3) mürettebatıyla katılım sağlayan Kacır, Türkiye'nin, uzay bilimi ve teknolojilerinde iddia sahibi bir ülke olması için çalışmaların sürdürüleceğini söyledi.

TÜRKSAT 6A İLE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ

Bugün, fırlatılmak üzere ABD’ye gönderilmeye hazırlanan Türksat 6A, Türkiye’nin geliştirdiği ilk yerli ve milli haberleşme uydusu olması nedeniyle 11 ülkeden biri arasında yer alıyor.

Türkiye'den, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile birlikte ABD’ye gönderilecek Türksat 6A uydusu, daha önceki çalışmalardan toplanan deneyimlerle gelişti. Bu konuda titizlikle çalışıldığını vurgulayan Kacır, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Biliyorsunuz Türkiye, Türksat 6A ile birlikte haberleşme uydusunu yerli ve milli olarak geliştirebilen 11 ülkeden biri oldu.

Daha önce gözlem uydularında elde ettiğimiz deneyimi bir üst seviyeye çıkarmış olduk. Türkiye'nin bu ana kadar ürettiği en yüksek değere sahip yüksek teknoloji ürünü olan Türksat 6A'yı, Türk bilim insanlarının, Türk mühendislerinin, Türk araştırmacılarının uzun süren emekleriyle, onların alın teriyle, akıl teriyle üretmeyi başardık. İnşallah önümüzdeki dönemde Türkiye'nin Milli Uzay Programı'ndaki hedeflerin bir bir gerçeğe dönüşmesi için birlikte gayret edeceğiz. Türkiye, uzun yıllar boyunca hayalini kurduğu işleri artık gerçeğe dönüştüren, bilimde ve yüksek teknolojide dünyayla yarışabilecek işlere imza atan bir ülkedir."

Kaynak: TRT Haber

Gözden Kaçmasın