Bakan Fidan Rus mevkidaşı Lavrov ile BRICS öncesi görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı bünyesinde düzenlenen BRICS+ Oturumu’na katılmak üzere geldiği Rusya’nın Nijniy Novgorod kentinde mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştü. Görüşmede, ikili ve bölgesel ilişkiler ele alındı, Türkiye açısından önem arz eden ekonomik konular gündeme getirildi.

Pırıl Cennet

Oluşturma: 11.06.2024 13:02

Güncelleme: 11.06.2024 13:04

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı bünyesinde düzenlenen BRICS+ Oturumu’na katılmak üzere geldiği Rusya’da mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştü.

Görüşmede, ikili ve bölgesel ilişkiler ele alındı, Türkiye açısından önem arz eden ekonomik konular gündeme getirildi.

Öte yandan iki bakan, Gazze’deki son durumu da değerlendirdi.

RUSYA İŞ BİRLİĞİNİ SÜRDÜRMEK İSTİYOR

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre de Orta Doğu ve Güney Kafkasya’daki durum da dahil olmak üzere, uluslararası gündemin ana konularına değinilen görüşmede Lavrov, Fidan’a Rusya'nın BRICS'teki öncelikleri hakkında bilgi verdi.

Görüşmede, Ukrayna meselesi etrafından çıkan duruma ilişkin Rusya’nın temel değerlendirilmeleri aktarıldı.

Bakanların ikili siyasi diyalog, ticaret ve ekonomi alanındaki işbirliği ile ilgili güncel konuları ele aldığı görüşmede, Rus tarafı, mevcut sorunların çözülmesi, bağların daha da genişletilmesi ve yararlı etkileşim alanlarının bulunması amacıyla işbirliğinin sürdürülmesi ihtiyacı olduğunu ifade etti.

PUTİN FİDAN'I KABUL EDECEK

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Bakan Fidan, ilerleyen saatlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabul edilecek.

Gözden Kaçmasın