Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi'nden öğrencilere tatil hediyesi

Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi ile Efes Deneyim Müzesi’ni 15 yaş altı tüm çocuklar 15-23 Haziran tarihleri arasında 9 gün boyunca ücretsiz olarak ziyaret edebilecekler.

Senem Uluhan

Oluşturma: 06.06.2024 16:44

Güncelleme: 06.06.2024 16:49

Defter-i Hakani Nezareti binasında ziyarete açılan Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi, Ayasofya’nın yaklaşık 1700 yıllık tarihini anlatıyor. Müzenin üçüncü katında Roma İmparatorluğu Dönemi, ikinci katında Osmanlı Dönemi, yeni nesil teknolojinin sunduğu imkanlar ile sürükleyici görsel ve işitsel bir gösterim ile ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

İLK VE ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNE ÜCRETSİZ

Özel günlerde gerçekleştirdiği çeşitli kampanyalar ile tarih meraklılarının odağında olan Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi ile Efes Deneyim Müzesi,Kurban Bayramı ve karne tatiline özel yeni kampanyasını duyurdu. DEM Müzecilik tarafından geliştirilen ve işletilen İstanbul Sultanahmet’te Defter-i Hakani Binası’nda bulunan Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi ile İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti içinde yer alan Efes Deneyim Müzesi, 15-23 Haziran tarihleri arasında ilk ve ortaokul öğrencilerine müzeleri ücretsiz deneyimleme imkanı sunuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olan her iki müze de kampanya süresi boyunca Türkiye’nin zengin kültürel mirasını 15 yaş altı tüm ziyaretçilerine ücretsiz sunarak, eşsiz bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE

Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi, geçmişten günümüze ulaşan en gözde yapılardan biri olarak binlerce yıldır önemini koruyan Ayasofya’nın 1700 yıllık kültürel mirasını benzersiz bir deneyimle yaşatıyor.

Müzede son dönemde yenilenen ‘Müze Tarihi Eserler Koleksiyonu’ ile Fatih Sultan Mehmed’in Vakfiyesi, Ayasofya’nın kubbesindeki Seraphim meleklerinin yüzünü kaplayan bronz madalyon, Hıristiyanlık dönemine ait ikonalar ve şamdanlar gibi birçok nadide eser sergileniyor. Müze haftanın yedi günü 09.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaretçilere hizmet veriyor.

Efes Deneyim Müzesi ise tarihin en önemli ticaret merkezlerinden biri olan antik Efes’in zengin tarihini, büyüleyici yapılarını ve günlük yaşamını modern teknolojiyle birleştirerek ziyaretçilerin zihninde unutulmaz bir anı olarak yer ediniyor. Gece müzeciliği uygulamasının başlaması ile antik kent ve müze, haftanın yedi günü 08.00 ile 23.30 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

Gözden Kaçmasın