canli-yayin
logo
DOLAR33.02%0.17
EURO35.93%0.52
Eur/Usd1.07%0
Gram Altın2411.43%0.42

Aşırı sağ Avrupa'nın Vatanseverleri grubu AP'de resmen kuruldu

Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın öncülük ettiği ve Avrupalı aşırı sağ partilerden toplam 84 milletvekilini bir araya getiren "Avrupa'nın Vatanseverleri" ittifakı, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) "ulusal egemenlik" vurgusuyla kuruldu.

Giriş: 08.07.2024 18:32

Güncelleme: 08.07.2024 18:32

asiri-sag-avrupanin-vatanseverleri-grubu-apde-resmen-kuruldu-17271-img

Avrupa'nın Vatanseverleri ittifakı, kuruluş belgesinin kabul edildiği ve yönetim kadrosunun belirlendiği toplantı sonrası AP'de basın toplantısı düzenledi. AP'de siyasi grup kurma koşullarını sağlamalarıyla birlikte resmen kurulduklarını duyuran Avrupa'nın Vatanseverleri, ittifakın başkanlık görevine Fransız aşırı sağ partisi Ulusal Birlik'in (RN) liderlerinden Jordan Bardella'yı seçti.

Birinci Başkan Yardımcısı Macar Yurttaş Birliği'nden (Fidesz) Kinga Gal olurken, diğer başkan yardımcıları Roberto Vannacci, Klara Dostalova, Sebastiaan Stöteler, Antonio Tanger Correa, Hermann Tertsch ve Harald Vilimsky olarak belirlendi.

İttifakta en fazla milletvekiline sahip parti 30 sandalye ile Bardella'nın RN’si olurken, onu sırasıyla 10'ar milletvekiliyle Fidesz ve İtalyan Lig Partisi izledi.

Aşırı sağcı partiler Çekyalı Gayrimemnun Vatandaşlar Hareketi (ANO), Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), İspanyol Vox, Hollandalı Özgürlük Partisi (PVV), Belçikalı Flaman Menfaati (VB), Portekizli Chega ve Danimarka Halk Partisi'nin de yer aldığı ittifak, toplamda 84 sandalyeye ulaşarak AP'de Hristiyan Demokratlar ve Sosyalistlerin ardından 3. en büyük grup oldu.

Avrupa'nın Vatanseverleri'nin siyasi grup olarak kurulmasıyla bir önceki AP döneminde faaliyet gösteren aşırı sağ Kimlik ve Demokrasi (ID) grubu dağılmış oldu.

AB'NİN EGEMEN ULUSLARIMIZA HÜKMEDEN BİR SÜPER DEVLET OLMASINA KARŞIYIZ

Bardella adına söz alan Jean-Paul Garraud, ittifakta yer alan 84 milletvekilinin 12 ülkeyi temsil ettiğini belirterek, "AP'nin ve Avrupa Birliği'nin (AB) mevcut eylemlerini engellemek veya bunlara karşı çalışmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Biz Birliğin hiper federalizmine karşıyız. AB ne pahasına olursa olsun üye devletlere hükmetmek istiyor." dedi.

İttifakta yer alan milletvekillerinin "AB Komisyonu’nun diktelerine karşı" çalışacağını aktaran Garraud, "AB'nin üstünlüğüne karşıyız. AB'nin egemen uluslarımıza hükmeden bir süper devlet olmasına karşıyız. Biz egemenlikten yanayız. Bizler egemenlikçiyiz." ifadelerini kullandı.

Garraud, "kimlikler ve egemenliğe" saygı duyulması gerektiğini vurgulayarak, "Ulusal kimliklerimizin ayaklar altına alınmasını istemiyoruz. Bir AB inşa etmek için çalışacağız ancak kurulduğu zamanki temel kurallara dayalı bir AB." değerlendirmesinde bulundu.

AB'nin iklim politikalarını oluşturan Yeşil Anlaşma ile göç politikasının ittifakın etki sahibi olmak ve baskı yapmak istediği başlıca konular olduğunu dile getiren Garraud, "Önerilerimizin Komisyon'un hegemonyasına ve bugün parlamentoda var olan ancak son seçimlerle sarsılan çoğunluğa karşı mücadele etmesini istiyoruz." diye konuştu.

LE PEN İLE MELONI ARASINDA KÖPRÜLER YIKILMADI

AP seçimleri öncesi ve sonrasında RN lideri Marine Le Pen ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin ittifak kurma ihtimaline yönelik çıkan söylentilere ilişkin soruya yanıt veren Garraud, şunları kaydetti:

"Elbette belirli üye ülkelere özgü bazı ulusal hususlar bulunuyor. Siyasi grubumuz yekpare bir yapı değil. Dolayısıyla elbette farklı tonlar ya da nüanslar olacaktır. İtalya söz konusu olduğunda durum böyle olabilir ama bu köprülerimizi yaktığımız ya da temas halinde olmadığımız anlamına gelmiyor. İki ülke arasında temaslar var ve bence her şey doğru yönde ilerliyor."

Garraud, ID grubundan ihraç edilen Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin gruba dahil olup olmayacağı sorusuna ise "Le Pen'in konuyla ilgili söyledikleri çok açık. AfD'nin kendisini geliştirmesi, düzenlemesi ya da uygun gördüğü şekilde organize etmesi kendisine kalmıştır ancak şu anki durum itibariyle pozisyonumuzu değiştirmedik." yanıtını verdi.

YAKINDA BAŞKA PARTİLERİN VE MİLLETVEKİLLERİNİN DE KATILACAĞINI UMUYORUZ

Birinci Başkan Yardımcısı Gal, ittifakın AP seçimlerinde "değişim arzusunu dile getiren milyonlarca Avrupalıyı temsil ettiğini" vurgulayarak, “Bizler sadece statükoyu ve iktidarda olanların kendi güçlerini ve Brüksel'in anti demokratik yapısını korumayı amaçlayan siyasi eylemlere şiddetle karşıyız." ifadesini kullandı.

"Brüksel bürokratlarının ulus devletlere zarar veren merkeziyetçi kararlarına" karşı mücadele edeceklerini dile getiren Gal, uzun vadede hedeflerinin AB politikasını değiştirmek olduğunu aktardı.

Gal, "Yakında başka partilerin ve milletvekillerinin de katılacağını umuyoruz. Katılmak isteyen başkaları için de kapımız açık. Benzer değerleri paylaşan muhafazakar sağ siyasi güçlerle de ittifak arayışındayız, birlikte arzu ettiğimiz değişikliklere ulaşacağız." diye konuştu.

Başkan yardımcılarından Dostalova da "göçmen karşıtlığı" mesajı vererek, "Yeşil ideoloji yüzünden AB genelinde vatandaşlarımızın yaşam kalitesini düşüren çok sayıda davetsiz göçmeni kesinlikle istemiyoruz ve her vatandaşın kendi ülkesinde kendini evinde hissetmesini istiyoruz." dedi.

Son yapılan AP seçimlerinde aşırı sağın güçlenmesinin ardından siyasi partiler arası ittifaklar da şekillenmeye başlamıştı. Avusturya'nın başkenti Viyana'da 30 Haziran'da bir araya gelen aşırı sağcı ve AB karşıtı FPÖ, Fidesz ve ANO temsilcileri, AP'de "Avrupa'nın Vatanseverleri" (Patriots for Europe) adını verdikleri ittifakın kurulduğunu duyurmuştu.

Trump’tan suikast sonrası ilk açıklama: Şeytanın kazanmasına izin vermeyeceğiz

Dünya gündemi ABD’de 5 Kasım başkanlık seçimlerinin favori adayı olarak gösterilen Donald Trump’a Pensilvanya’daki mitingi sırasında yapılan silahlı saldırıyla çalkalanırken eski ABD Başkanı kendi sosyal medya platformu Truth üzerinden saldırıya dair ilk açıklamasını yaptı. Trump “Dualarınız için teşekkür ederim. Korkmayacağız, kötülüğe meydan okuyacağız. Şeytanın kazanmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Giriş: 14.07.2024 15:14

Güncelleme: 14.07.2024 15:14

trumptan-suikast-sonrasi-ilk-aciklama-seytanin-kazanmasina-izin-vermeyecegiz-20535-img

Trump suikastında görgü tanıkları konuştu: Gizli Servis ajanlarını uyardım

Eski ABD Başkanı ve 5 Kasım seçimlerinin favori adayı olarak gösterilen Donald Trump’ın Pensilvanya’daki mitingindeki suikast girişimine şahit olan bir görgü tanığı, Trump’a ateş açılmadan dakikalar öncesinde çatıda tüfekli bir erkek gördüğünü iddia etti. Tanık “Gizli Servis ajanlarını uyardığını ve harekete geçmemeleri karşısında şaşkına döndüğünü söyleyerek “Kendi kendime 'Trump neden hâlâ konuşuyor, neden onu sahneden indirmediler' diye düşünüyordum... Bir de baktım ki 5 el ateş edilmiş” diye konuştu.

Giriş: 14.07.2024 14:52

Güncelleme: 14.07.2024 14:52

trump-suikastinda-gorgu-taniklari-konustu-gizli-servis-ajanlarini-uyardim-20532-img

Trump saldırı sonrası yumruğunu kaldırıp tek bir kelime söyledi

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Pensilvanya'da düzenlediği miting sırasında silahlı saldırıyı uğradı. Kulağından vurulan Trump, ayağa kalkıp yumruğunu havaya kaldırarak "Savaşın" diye kalabalığa seslendi.

Giriş: 14.07.2024 14:01

Güncelleme: 14.07.2024 14:01

trump-saldiri-sonrasi-yumrugunu-kaldirip-tek-bir-kelime-soyledi-20525-img

Hamas'tan müzakere açıklaması: Ateşkes ve esir takasında en büyük engel Netanyahu

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze’de ateşkes ve esir takası konusunda mutabakata varılmasının önüne engeller koyduğu ifade etti. Heniyye “İsrail'in Netanyahu tarafından sergilediği tutumu, müzakere edilen belgede yer almayan yeni koşullar ve noktaları içeren medya açıklamaları da dahil olmak üzere, anlaşmaya varılmasını engelleyen adımları temsil ediyor. Bu aynı zamanda İsrail'in Gazze'nin farklı bölgelerinde gerçekleştirdiği iğrenç katliamlarla da bağlantılı. Netanyahu bu adımlarla ateşkes ve esir takası anlaşmasına engel oluyor” diye konuştu.

Giriş: 14.07.2024 13:10

Güncelleme: 14.07.2024 13:10

hamastan-muzakere-aciklamasi-ateskes-ve-esir-takasinda-en-buyuk-engel-netanyahu-20520-img

Trump’ın suikastçısının evine FBI baskını: Ailesi sorguya alındı

Eski ABD Başkanı ve 5 Kasım başkanlık seçimlerinin favori ismi olarak gösterilen Donald Trump, Pensilvanya eyaletinde düzenlediği miting sırasında silahlı saldırıya uğradı. FBI soruşturması sonucu kimliği tespit edilen 20 yaşındaki saldırgan Thomas Matthew Crooks olay yerinde öldürülürken saldırganın evine FBI ekipleri baskın düzenledi, ailesi sorguya alındı.

Giriş: 14.07.2024 12:48

Güncelleme: 14.07.2024 12:48

trumpin-suikastcisinin-evine-fbi-baskini-ailesi-sorguya-alindi--20517-img

Simpsonlar kehaneti gündemde: Trump suikastını bildi mi?

Dünya gündemi ABD’de 5 Kasım başkanlık seçimlerinin favori adayı olarak gösterilen Donald Trump’ın Pensilvanya’daki mitingi sırasında silahlı saldırıya uğramasıyla çalkalanırken sözde kehanetleriyle bilinen Amerikan dizisi Simpsonlar detayı yine dikkat çekti. Dizide yer alan söz konusu sahnede Trump'ın cenaze görüntüleri görüldü. Fakat görüntülerin sahte olduğu ortaya çıktı.

Giriş: 14.07.2024 12:21

Güncelleme: 14.07.2024 14:11

simpsonlar-kehaneti-gundemde-trump-suikastini-bildi-mi--20514-img

İsrail'den Şam’a hava saldırısı: 1 ölü, 3 yaralı

Suriye yönetimine ait haber ajansı SANA’nın haberine göre İsrail, Suriye’nin başkenti Şam’a hava saldırısı düzenledi. Saldırılarda bir Suriye askerinin öldüğü, üç askerin de yaralandığı yetkililer tarafından açıklandı. Tel Aviv yönetimi saldırıya dair henüz bir açıklamada bulunmadı.

Giriş: 14.07.2024 11:45

Güncelleme: 14.07.2024 12:11

israil-sama-hava-saldirisi-1-olu-3-yarali-20506-img

ABD seçimleri ne zaman? 2024 ABD başkanlık adayları kimler?

ABD seçimleri için başkan adaylarının hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor, parti başkanları kampanyaları kapsamında düzenledikleri mitinglerle insanlara sesleniyor.  Eski Başkan ve Başkan Adayı Donald Trump’ın Pensilvanya’daki mitingi sırasında uğradığı silahlı saldırı ise tüm dikkatleri ABD seçimlerine yöneltti. Olayın ardından pek çok kişi “ABD seçimleri ne zaman?” ve “2024 ABD başkanlık adayları kimler?”  tarzı soruların yanıtlarını araştırmaya başladı…

Giriş: 14.07.2024 11:36

Güncelleme: 14.07.2024 11:36

abd-secimleri-ne-zaman-2024-abd-baskanlik-adaylari-kimler--20503-img

Saldırı sonrası ABD seçmeninden Trump desteği: Sandıklar patlayacak

Dünya gündemi ABD’de 5 Kasım başkanlık seçimlerinin favori adayı olarak gösterilen Donald Trump’a Pensilvanya’daki mitingi sırasında yapılan silahlı saldırıyla çalkalanırken yetkililer oy vermek için kayıt yaptıran seçmen sayısının suikast girişimi sonrası arttığını belirtti. Öte yandan Trump destekçileri sosyal medya platformları üzerinden yanındayız mesajı verirken üzerinde Trump’ın olay yerindeki görüntüsünün olduğu tişörtler satışa sunuldu.

Giriş: 14.07.2024 11:19

Güncelleme: 14.07.2024 12:24

saldiri-sonrasi-abd-secmeninden-trump-destegi-sandiklar-patlayacak-20501-img

Saldırı anı New York Times kamerasında: Trump'ı yaralayan mermiyi fotoğrafladı

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik düzenlenen suikast girişimi dünyada gündemine otururken, New York Times Fotoğrafçısı Doug Mills, o anlarda Trump'ı kulağından yaralayan mermiyi fotoğraflamayı başardı. Fotoğrafta merminin, Trump'a doğru hızla gittiği görülüyor.

Giriş: 14.07.2024 11:04

Güncelleme: 14.07.2024 14:09

saldiri-ani-new-york-times-kamerasinda-trumpi-yaralayan-mermiyi-fotografladi-20497-img

Rusya Trump’a yönelik saldırıyı değerlendirdi: 2 ay önce uyarmıştık

Dünya gündemi ABD’de 5 Kasım başkanlık seçimlerinin favori adayı olarak gösterilen Donald Trump’a Pensilvanya’daki mitingi sırasında yapılan silahlı saldırıyla çalkalanırken Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan suikasta dair bir değerlendirme geldi. Zaharova, Washington’d siyasi muhaliflere karşı nefretin gün geçtikçe arttığına dikkat çekerken “Bundan tam 2 ay önce ABD'de siyasi muhaliflere yönelik nefretin tam anlamıyla körüklendiğine dikkat çekmiş ve bu hususta uyarıda bulunmuştum. Amerikan geleneğindeki başkanlar ile başkan adaylarına yönelik suikast girişimleri ve suikastlardan örnekler vermiştim” dedi.

Giriş: 14.07.2024 10:34

Güncelleme: 14.07.2024 12:24

rusya-trumpa-yonelik-saldiriyi-degerlendirdi-2-ay-once-uyarmistik-20493-img

Abraham Lincoln’den John F. Kennedy’e ABD’nin kanlı suikast tarihi

ABD tarihi boyunca siyasi liderlere yönelik birçok kanlı suikasta ve suikast girişimine sahne oldu. Son olarak eski ABD Başkanı ve 5 Kasım seçimlerinin favori ismi olarak gösterilen Donald Trump, Pennsylvania’da katıldığı bir mitingde silahlı saldırıya uğradı ve kulağından yaralandı. 20 yaşındaki saldırgan Thomas Matthew Crooks olay yerinde öldürülürken, miting alanındaki 1 kişi de hayatını kaybetti. Bu suikast girişimi, Amerikan tarihinde suikasta kurban giden ve kıl payı kurtulmayı başarabilen siyasi isimleri akılları getirdi. Abraham Lincoln’den John F. Kennedy’e işte Washington’ın karanlık yüzü…

Giriş: 14.07.2024 09:47

Güncelleme: 14.07.2024 14:23

abraham-lincolnden-john-f-kennedye-abdnin-kanli-suikast-tarihi-20486-img

Trump’ı vuran kişi kim? ABD Başkan Adayı Donald Trump’ı vuran suikastçının kimliği belli oldu

Trump’ı vuran kişinin kimliği belli oldu. ABD’de Cumhuriyetçilerin Başkan Adayı Donald Trump, Pensilvanya’da düzenlediği miting sırasında silahlı saldırıya uğradı. Trump’ın İletişim Direktör Yardımcısı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla başkan adayının sağlık durumunun iyi olduğunu duyururken, FBI saldırganın kimliğinin belli olduğunu duyurdu. İşte Trump’ı vuran kişi hakkında detaylar…

Giriş: 14.07.2024 09:43

Güncelleme: 14.07.2024 09:43

trumpi-vuran-kisi-kim-abd-baskan-adayi-donald-trumpi-vuran-suikastcinin-kimligi-belli-oldu--20485-img

Trump'a suikast girişimi: Saldırganın etkisiz hale getirildiği anlar kamerada

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik suikast girişiminden yeni görüntüler gelmeye devam ediyor. FBI'ın keskin nişancısının, Trump'a ateş açan 20 yaşındaki Thomas Matthew Crooks'u etkisiz hale getirdiği anların görüntüsü ortaya çıktı.

Giriş: 14.07.2024 09:41

Güncelleme: 14.07.2024 09:41

trumpa-suikast-girisimi-saldirganin-etkisiz-hale-getirildigi-anlar-kamerada-20484-img

Saldırı sonrası Trump'ın son görüntüsü ortaya çıktı: Güçlüyüz mesajı verdi

Pensilvanya'da düzenlediği mitingde silahlı saldırıya uğrayan eski ABD Başkanı Donald Trump'ın tedavisi tamamlandı. Şahsi uçağıyla New Jersey'e giden Trump'ın son görüntülerini İletişim Direktör Yardımcısı Margo Martin "Güçlü ve dayanıklı" mesajıyla paylaştı.

Giriş: 14.07.2024 08:07

Güncelleme: 14.07.2024 08:55

saldiri-sonrasi-trumpin-son-goruntusu-ortaya-cikti-gucluyuz-mesaji-verdi-20479-img

Dünya liderlerinden Trump'a geçmiş olsun mesajı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Pensilvanya'da düzenlediği miting sırasında silahlı saldırıya uğradı. Durumunun iyi olduğu öğrenilen Trump'a dünya liderlerinden geçmiş olsun mesajı yağdı. İngiltere Başbakanı Keir Starmer, "Şiddetin hiçbir türünün toplumlarımızda yeri yok" derken Latin Amerika ülkeleri de "Tanrı Amerikan halkına sükunet versin" mesajı yayımladı.

Giriş: 14.07.2024 07:56

Güncelleme: 14.07.2024 11:26

dunya-liderlerinden-trumpa-gecmis-olsun-mesaji-20478-img

Bomba iddia: Trump suikaste uğramadan dakikalar önce polise bilgi gitmiş

Eski ABD Başkanı Donald Trump, yeniden adaylığını koyarak çalışmalara başladı. Pensilvanya'da miting düzenleyen Trump, silahlı saldırıya uğradı. Görgü tanıkları, silahlı saldırıdan dakikalar önce polise bilgi gittiğini iddia etti.

Giriş: 14.07.2024 07:45

Güncelleme: 14.07.2024 07:45

bomba-iddia-trump-suikaste-ugramadan-dakikalar-once-polise-bilgi-gitmis-20477-img
AA

Kimliği belli oldu! İşte Trump'ı vuran suikastçinin görüntüsü

ABD Başkan adayı Donald Trump Pensilvanya'da düzenlediği miting sırasında silahlı saldırıya uğradı. Kulağından yaralanan Trump'ın ardından anında soruşturma başlatan FBI saldırganın kimliğini belirledi. Saldırganın görüntüsü de ortaya çıktı.

Giriş: 14.07.2024 07:24

Güncelleme: 14.07.2024 09:10

trumpa-saldiri-girisiminde-bulunan-suikastcinin-kimligi-belli-oldu-20475-img

Trump'a düzenlenen suikast girişimi dünya gündeminde

ABD'de, Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, Pensilvanya'da düzenlediği seçim mitingi sırasında kürsüde konuşurken silahlı saldırıya uğradı. Trump'a düzenlenen suikast girişimi hem ABD hem de dünya gündemine oturdu. Başta Biden olmak üzere düzenlenen bu saldırıya kınama ve açıklamalar peş peşe geldi.

Giriş: 14.07.2024 07:08

Güncelleme: 14.07.2024 07:08

trumpa-duzenlenen-suikast-girisimi-dunya-gundeminde-20474-img

Obama, Trump mitingindeki silahlı saldırıyı kınadı: Demokrasimizde siyasi şiddete kesinlikle yer yok

Eski ABD Başkanı Barack Obama, Donald Trump'a yönelik saldırıya tepki gösterdi. Obama, "Demokrasimizde siyasi şiddete kesinlikle yer yok." dedi.

Giriş: 14.07.2024 06:32

Güncelleme: 14.07.2024 06:32

obama-trump-mitingindeki-silahli-saldiriyi-kinadi-demokrasimizde-siyasi-siddete-kesinlikle-yer-yok-20472-img