Arnavutluk’ta protestolar devam ediyor: Başkan Veliaj istifa etsin!

Arnavutluk’ta Tiran Belediyesi önünde toplanan vatandaşlar Belediye Başkanı Erion Veliaj’ın istifa etmesi ve ‘belediyedeki yolsuzluk vakalarının kınanarak duyurulması’ isteğiyle protesto düzenliyor.

Pırıl Cennet

Oluşturma: 10.06.2024 16:45

Güncelleme: 10.06.2024 16:45

Arnavutluk’ta Tiran Belediyesi önünde Belediye Başkanı Erion Veliaj’ın istifasını talep eden ve bugün 11’incisi düzenlenen protestolara  Muhalefetteki Arnavutluk Demokratik Partisi ve Özgürlük Partisinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları da katıldı.

Göstericiler, önceki protestolarda olduğu gibi bugün de lastik yaktı. Belediye binasına ve güvenlik güçlerine sis bombası, yumurta ve farklı cisimler atan göstericiler binada ufak çaplı yangına da neden oldu.

Protesto sırasında polisle göstericiler arasında arbede çıktı. Bazı göstericiler, güvenlik güçlerinin kendilerine doğru göz yaşartıcı gaz sıktığını, aralarında yaralananlar olduğunu iddia etti.

Tiran Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı ve muhalefet temsilcisi Dorjan Teliti, gösteride yaptığı konuşmada teslim olmayacaklarını ifade ederek haklının ve vatandaşın yanında olduklarını söyledi.

Teliti, "Diktatörlüğü kabul etmiyoruz. Daha iyi bir gelecek için birleştik çünkü birleşerek kazanabiliriz." dedi.

Aralarında muhalefet partilerinin milletvekillerinin de yer aldığı protestocular, Tiran Belediye Başkanı Veliaj'ın istifasını ve "belediyedeki yolsuzluk vakalarının kınanması ve duyurulmasını" talep etti.

Protestolar, mart sonunda "kamu görevlerini yerine getiren kişilerce pasif yolsuzluk" ve "mal varlığını beyan etmeyi reddetmek, mallarını saklamak veya yanlış beyan etmek" ile suçlanan eski belediye yetkililerinin gözaltına alınmasının ardından başlamıştı. Daha önce de belli aralıklarla protestolar düzenleyen göstericiler, eylemlerinin devam edeceğini duyurdu.

Gözden Kaçmasın