ABD, Gazze planına BMGK'da destek arıyor

ABD, Başkan Joe Biden'ın İsrail'in kalıcı ateşkes ve tüm rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin hazırladığı 3 aşamalı yeni ateşkes önerisinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde oylanarak desteklenmesini talep etti.

Eyüp Serbest

Oluşturma: 10.06.2024 08:25

Güncelleme: 10.06.2024 08:36

ABD'nin BM Daimi Temsilciliği Sözcüsü Nate Evans, ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail'in kalıcı ateşkes ve tüm rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin hazırladığı 3 aşamalı yeni ateşkes önerisinin BMGK tarafından oylanıp desteklenmesini talep etti.

DESTEK GELİRSE SÜREÇ HIZLANIR

BMGK'ya pazar günü başvuru yaptıklarını belirten Evans, 3 aşamalı söz konusu anlaşmaya uluslararası desteğin verilmesi durumunda ateşkes sürecinin hızlanacağını ve ateşkesin olması halinde de hem esirlerin serbest kalacağını hem de İsrail'in Gazze'deki yerleşim alanlarından anlaşma koşullarına göre çekileceğini belirtti.

İSRAİL ANLAŞMAYI KABUL ETTİ

Evans, açıklamasında, "İsrail bu anlaşmayı zaten kabul etti, şimdi Güvenlik Konseyi'nin tek ses olma ve Hamas'a anlaşmayı kabul etme çağrısını yapma fırsatı var" dedi.

BU HAFTA OYLANABİLİR

BM kaynakları, ABD'nin talep ettiği oylamanın hafta başında BM Güvenlik Konseyi gündemine alınarak yapılabileceğini söyledi.

Gözden Kaçmasın