5 milyonluk devre mülk vurgunu: Yabancılara satış yalanıyla büyük dolandırıcılık!

Bursa'da düzenlenen devre mülk dolandırıcılığı operasyonunda, Yalova'nın Termal ilçesinde devre mülk sahibi bazı kişileri dolandırdıkları iddiasıyla 6 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerden 5'i tutuklandı.

Ezgi Kurt Toptan

Oluşturma: 11.06.2024 10:34

Güncelleme: 11.06.2024 10:58

Bursa'da düzenlenen devre mülk dolandırıcılığı operasyonunda, Yalova'nın Termal ilçesinde devre mülk sahibi bazı kişileri dolandırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 6 şüpheliden 5'i tutuklandı.

OPERASYONUN DETAYLARI

Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri, kendilerini "emlakçı" ve "devre mülk yatırımcısı" olarak tanıtan zanlıların 10 devre mülk sahibini yaklaşık 5 milyon lira dolandırdığı ihbarı üzerine harekete geçti.

ŞÜPHELİLERİN YÖNETEMLERİ

Polis, şüphelilerin Osmangazi ilçesinde bir iş merkezinde ofis açarak mağdurların güvenini kazanmak için "call center" (çağrı merkezi) izlenimi verdiklerini belirledi. Şüpheliler, Termal ilçesindeki devre mülk sahiplerine gayrimenkullerini yabancılara yüksek fiyatlardan satmayı vadederek ikna ettiler. Mağdurları "masraf" adı altında kandırarak kredi kullandırdıkları ve bu paraları farklı hesaplara yönlendirdikleri tespit edildi.

KANDIRMA TATİKLERİ

Ayrıca, devre mülk sahiplerinin kodlar kullanılarak kayıt altına alındığı, zanlıların mağdurları kandırmak ve ikna etmek için sekreterlere konuşma metni okutulduğu ortaya çıktı. Bu yöntemlerle mağdurların güvenini kazanarak büyük bir dolandırıcılık gerçekleştirdiler.

1000 devre mülk sahibinin isimlerinin yazılı olduğu liste ele geçirildi

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde harekete geçen Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, U.Ç. (31), Ş.T.B. (24), S.B. (25), Ş.S.Ç. (20), S.Y. (29) ve Y.U'yu (23) yakaladı.

Ofiste yapılan aramalarda, yaklaşık 1000 devre mülk sahibinin kayıtlarının tutulduğu doküman ve dijital materyaller ile sekreterlere okutulan konuşma metinleri ele geçirildi.

Gözaltına alınarak emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen 6 şüpheliden 5'i çıkarıldıkları hakimlikçe "nitelikli dolandırıcılık" suçlamasıyla tutuklandı, S.Y. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Gözden Kaçmasın