canli-yayin
logo
DOLAR33.02%0.17
EURO35.93%0.52
Eur/Usd1.07%0
Gram Altın2411.43%0.42

46 yaşında diş hekimi oldu, diplomasını 4 çocuğuyla birlikte aldı

Yakın Doğu Üniversitesi’nin 2.500 mezunu, üç gün süren mezuniyet şöleninde diplomalarını aldı. Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan 46 yaşındaki Raziye Soykan Osmanoğlu, diplomasını 4 çocuğuyla birlikte alarak törenin ilgi odağı oldu.

Giriş: 30.06.2024 14:37

Güncelleme: 30.06.2024 14:47

46-yasinda-dis-hekimi-oldu-diplomasini-4-cocuguyla-birlikte-aldi-img

Yakın Doğu Üniversitesi’nin üç gün süren mezuniyet şöleni tamamladı. Kampüs içerisinde kurulan MOE Sahne’de düzenlenen törenlerde; 20 Fakülte, 3 Meslek Yüksekokulu, 1 Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nden toplam yaklaşık 2 bin 500 mezun diplomalarını alarak kep attı.

Törenlerin son gününde, Yakın Doğu Üniversitesi’nin Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık fakültelerinden olmaya hak kazanan 537 öğrenci, Cumhurbaşkanı Vekili Zorlu Töre ve Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Prof. Dr. Aykut Hocanın’ın katılımı ile diplomalarını aldı. Törene, kızı, Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen de katıldı.

Ailelerin yoğun katılım ile gerçekleşen tören, öğrencilerin kortej yürüyüşü ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden törenin açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanı Vekili Zorlu Töre, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Aykut Hocanın ve Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ gerçekleştirdi. Yapay zeka tabanlı eğitmen Ai. Prof. DUX’ın video mesajının ardından; Türk öğrenciler adına Tıp Fakültesi birincisi Hazar Nimet Şahin, uluslararası öğrenciler adına ise Eczacılık Fakültesi mezunu Esther Shekunya Gamıya Bavugai duygularını dile getirdi.

Konuşmaların ardından, Yakın Doğu Üniversitesi’nin Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık fakültelerini dereceyle tamamlayan öğrenciler madalyalarını Cumhurbaşkanı Vekili Zorlu Töre, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Aykut Hocanın ve Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ’ın elinden aldı.

Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan 46 yaşındaki Raziye Soykan Osmanoğlu’nun diplomasını 4 çocuğu ile birlikte alması ise törenin en özel anları arasındaydı.

ZORLU TÖRE: DÜNYA BİZE AMBARGO UYGULUYOR AMA EĞİTİM VE ÖĞRETİM ALANINDA KKTC’DE BU AMBARGOLARI KIRIYORUZ

Yakın Doğu Üniversitesi’nin 143 ülkeden öğrenci alan, 22 bin öğrencisi bulunan bir kurum olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Vekili Zorlu Töre, “Dünya bize ambargo uyguluyor ama eğitim ve öğretim alanında KKTC’de bu ambargoları kırıyoruz, başarılar elde ediyoruz. Yakın Doğu Üniversitesi’nden alınan diplomalar dünyanın her yerinde geçerli. Ne mutlu bize” dedi. KKTC gençlerine uzun yıllardır UEFA ve FIFA tarafından ambargolar uygulandığını ifade eden Töre, “Spor yapmak her gencin hakkı. Medeni dediğimiz ülkeler ekonomik alanda da bize ambargolar uyguluyorlar ama biz yolumuza devam ediyoruz. KKTC, Kıbrıs Türk Halkı’nın Milli devletidir. Bu devleti bize Avrupa Birliği veya Birleşmiş Milletler Güvenliği Konseyi Üyeleri hediye etmedi. Biz bu topraklarda direne direne devlet kurduk. Bağımsız Türk devletini yaşatacağız. KKTC, Kıbrıs Türk halkının, ‘Ne Mutlu Türküm’ diyen herkesin şerefidir” şeklinde konuştu.

PROF. DR. AYKUT HOCANIN: "ÜNİVERSİTELERİMİZ BÜYÜK ZORLUKLARDAN GEÇTİ ANCAK DÜNYA ÇAPINDA İLERLEME KAYDETTİ"

Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Aykut Hocanın ise açılışta yaptığı konuşmada, mezunların yeni hayatında başarılı olacağına inancını dile getirdi. Prof. Dr. Aykut Hocanın, KKTC’nin yükseköğrenim alanında, son 40 yıl içerisinde büyük emeklerle bugünlere geldiğini belirtti. Ülke üniversitelerinin büyük zorluklardan geçerek, hızlı bir gelişim göstererek dünya çapında ilerleme kaydettiklerini belirten Prof. Dr. Hocanın, YÖDAK’ın, yükseköğretimde değerlendirme, denetleme, akreditasyon ve planlama ile yetkilendirilmiş, kamu adına görev yapan bir kurum olduğunu anımsattı. Prof. Dr. Hocanın, “Biz de bu görevi yaparken amacımız üniversitelerimizin daha da ileriye gitmelerinin önünü açmak. Bu doğrultuda çalışıyoruz. Kalitenin sürekli iyileştirme döngüsü içinde hiç durmadan devam etmesi gerektiğinin bilinci içindeyiz” dedi.

Mezun öğrencilere seslenen Prof. Dr. Hocanın şunları söyledi:

“Bu güzel adada oluşturduğunuz, dostlukları değerli hocalarından aldığınız bilgileri ayrıldıktan sonra da koruyunuz. Her zaman KKTC’yi hatırlayın ve birer kültürel elçi olarak görev yapın. Bu ilişkilerimizin devamını bekliyoruz, yolunuz açık olsun.”

PROF. DR. TAMER ŞANLIDAĞ: "ÜNİVERSİTELER, ALÇAK GÖNÜLLÜLÜKLE, AKIL VE ANALİZLE HAKİKATİN PEŞİNDE KOŞARKEN TOPLUMLARI AYAKTA TUTAR"

Üniversitelerin akıl ve analizle hakikatin peşinde koşarak toplumları ayakta tutan kurumlar olduğunu ifade eden Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “Akıl ve analiz, bağışıklık sistemimizin güzelliğine benzer. Enfeksiyondan kurtulanların, enfeksiyona tekrar maruz kaldıklarında korunması gibidir bu güzellik” dedi. Üniversitelerin oluşturduğu bu benzersiz özelliğin hiçbir zaman tahrip edilmemesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Şanlıdağ, “Harvard Üniversitesi’nin sloganı Veritas’tır. Latince ’hakikat’ anlamına gelir. Hakikate değer vermeyen ve onu keşfetmeye çabalamayan bir toplum ayakta kalamaz. Üniversiteler, alçakgönüllülükle, akıl ve analizle hakikatin peşinde koşarken toplumları ayakta tutarlar” dedi.

Günümüzün ‘güvensizlik çağı’ olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şanlıdağ sözlerine şunları ekledi:

“Sınırların belirsizleştiği, kuralların esnediği bir zamandayız. Sosyal devlet yapılarının ve parlamentoların zayıfladığını, militarizm ve çatışma alanlarının arttığını görüyoruz. Krizler sürekli hale gelirken, yapısal sorunlar çözülemiyor artık. Başka yerlerde yaşanan şiddet, simgesel şiddet olarak bize ulaşıyor. Eskinin yavaş yavaş öldüğüne ama yeninin henüz doğmadığına tanık oluyoruz. Şimdi her zamankinden daha güçlü ve donanımlı olmak, belki de hiç olmadığımız kadar tetikte olmamız gerekiyor. Günümüzde göçmen karşıtı ve mikro milliyetçi düşünceler güç kazanırken bundan sonra bizi neyin beklediğini anlamaya çalışmalıyız. Kitlelerin, kurulu düzenleri, tercihleri ve eylemleri ile cezalandırdıklarının farkına varmalıyız.”

HAZAR NİMET ŞAHİN: "HEPİMİZ, İNSAN SAĞLIĞINA KATKIDA BULUNMA MİSYONUYLA DAHA İYİ BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden birincilikle mezun olan Hazar Nimet Şahin ise konuşmasına, “Fakültelerimizden mezun olarak, sadece mesleki bir başarıya değil, aynı zamanda insanlığa hizmet etme yolunda büyük bir adım atıyoruz” sözleri ile başladı. “Eğitim hayatımız süresince öğrendik ki sadece bilgiye değil, aynı zamanda empati ve insan sevgisine de sahip olmamız gerekiyor” ifadelerini kullanan Şahin, “Şimdi bu değerleri mesleki hayatımıza taşımak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Ailesine, arkadaşlarına ve hocalarına teşekkür eden Şahin, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Beni türk hekimlerine emanet ediniz’ sözünü hatırlatarak, “Bu söz, bizlere büyük bir sorumluluk yüklüyor ve sağlık alanındaki tüm görevlilerin özellikle de biz hekimlerin ne denli önemli bir görev üstlendiğini bir kez daha hatırlatıyor” dedi. Şahin, “Hepimiz, insan sağlığına katkıda bulunma misyonuyla daha iyi bir dünya için çalışmaya devam edeceğiz. Umuyorum ki, hekimler ve tüm sağlık çalışanları olarak hak ettiğimiz değeri gördüğümüz daha güzel yarınlarda tekrar karşılaşırız” ifadelerini kullandı.

ESTHER SHEKUNYA GAMIYA BAVUGAİ: "GELECEK BİZİMDİR, DÜNYAYI DAHA İYİ BİR YER YAPMAK İÇİN BİRLİKTE OLAĞANÜSTÜ BİR GELECEK İNŞA EDELİM"

Uluslararası mezunlar adına konuşan Eczacılık Fakültesi mezunu Esther Shekunya Gamıya Bavugai ise, “Üniversite yıllarında, bizi şekillendiren bir yolculuk yaşadık. Aşılamaz gibi görünen zorluklarla karşılaştık, ancak daha güçlü ve dirençli bir şekilde ortaya çıktık. Ömür boyu sürecek dostluklar kurduk ve sınıf dışı dersler öğrendik” ifadelerini kullandı. Ailesine ve hocalarına teşekkür eden Esther Shekunya Gamıya Bavugai, “Bugün, hayatımızın bir sonraki bölümüne adım atmaya hazırlanırken, sadece akademik bilgi değil, azim, dürüstlük, kararlılık, çalışma disiplini ve birlik gücü gibi değerleri de içimizde taşıyoruz. Bu dersler, dünya duvarlarının ötesinde gezinirken bize rehberlik edecek ilkeler olacak” dedi.

KPSS LİSANS SINAVI SAAT KAÇTA BAŞLIYOR, KAÇTA BİTİYOR 2024? KPSS kaç soru, kaç dakika sürecek?

KPSS lisans sınavı 14 Temmuz Pazar günü gerçekleşecek. Bir devlet kurumunda memur olmanın yolunu açan sınava milyonlarca adayın katılması bekleniyor. ÖSYM tarafından yapılan açıklama ile KPSS sınav giriş belgeleri günler öncesinde yayınlandı. Adaylar sınava ilişkin son hazırlıklarını tamamlarken KPSS lisans sınavı saat kaçta başlıyor, kaçta bitiyor 2024? KPSS kaç soru, kaç dakika sürecek? Sorularının yanıtları da internette araştırılıyor…

Giriş: 12.07.2024 14:16

Güncelleme: 12.07.2024 14:16

kpss-lisans-sinavi-saat-kacta-basliyor-kacta-bitiyor-2024-kpss-kac-soru-kac-dakika-surecek-18290-img

YENİ PAZAR ÜNİVERSİTESİ NEREDE? Binlerce mağdur var! Yeni Pazar Üniversitesi şikayet

Yeni Pazar Üniversitesi nerede? Uzaktan eğitim verdiği ve binlerce öğrencisi bulunduğu iddiası dolaşan Yeni Pazar Üniversitesi hakkında şok eden gelişme yaşandı. Büyük para vurgunlarının yapıldığı öne sürülen üniversiteye ilişkin CİMER’e de çok sayıda şikayet geldi. Yeni Pazar Üniversitesi şikayet…

Giriş: 12.07.2024 12:33

Güncelleme: 12.07.2024 12:33

yeni-pazar-universitesi-nerede-binlerce-magdur-var-yeni-pazar-universitesi-sikayet-18263-img

Akademik rezalet! Üniversite hayali rektörü liseli

İnternet sitesi üzerinden öğrenci toplayan Yeni Pazar Üniversitesi'nin aslında hiç olmadığı ortaya çıktı. Kayıt için 2 ile 4 bin Euro arasında para ödeyenler, diplomalarının sahte olduğunu anlayınca kampüsü ve akademisyeni bulunmayan sözde üniversiteye dava açtı. Rektör görülen Ali İlseven'in Profesör değil lise mezunu olduğu iddia edildi.

Giriş: 12.07.2024 10:54

Güncelleme: 12.07.2024 12:52

akademik-rezalet-universite-hayali-rektoru-liseli-18223-img

ÖGG BUGÜN AÇIKLANIR MI? Gözler EGM’de! 109 Dönem Özel Güvenlik Temel Eğitim sınav sonuç EKRANI

ÖGG bugün açıklanır mı? Türkiye’de herhangi bir şirkette güvenlik olarak göreve başlamadan önce Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından zorunlu sınava katılma zorunluluğu bulunuyor. Sınavı ise EGM kendi bünyesinde silahlı/silahsız eğitim olarak ikiye ayırıyor. Sınavın ise ilk aşaması yazılı olarak yapılıyor. Ardından da silahlı güvenlik için yeni bir sınav aşamasına geçiliyor. İşte 109 Dönem Özel Güvenlik Temel Eğitim sınav sonuç ekranı

Giriş: 12.07.2024 09:38

Güncelleme: 12.07.2024 09:38

ogg-bugun-aciklanir-mi-gozler-egmde-109-donem-ozel-guvenlik-temel-egitim-sinav-sonuc-ekrani-18191-img

İlkokul kayıt tarihleri: MEB 2024-2025 ilkokul kayıtları ne zaman, hangi tarihte başlıyor ve çocuğum hangi okula gidecek?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) eğitim öğretim takvimi açıklandı. 2024-2025 eğitim yılı 9 Eylül tarihinde başlayacak. İlk kez okula adım atacak olan minik öğrenciler ve velileri büyük bir heyecan içinde. Peki, ilkokul kayıtları ne zaman başlayacak ve çocuğunuz hangi okula gidecek? MEB tarafından belirlenen ilkokul kayıt tarihleri…

Giriş: 11.07.2024 23:36

Güncelleme: 11.07.2024 23:36

ilkokul-kayit-tarihleri-meb-2024-2025-ilkokul-kayitlari-ne-zaman-hangi-tarihte-basliyor-ve-cocugum-hangi-okula-gidecek-18135-img

LGS TERCİH SONUCU SORGULAMA EKRANI: 2024 LGS tercih ve yerleştirme sonuçları açıklandı mı, lise tercih sonuçları ne zaman açıklanacak ve nereden sorgulanacak?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercih sonuçlarının açıklanması için geri sayım başladı. Öğrenciler ve veliler, LGS 2024 tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merakla bekliyor. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan duyuruya göre, 1. tercih başvuruları 17 Temmuz'da sona erecek. Merkezi ve yerel yerleştirme süreçlerinin tamamlanmasının ardından, LGS tercih sonuçları temmuz sonunda MEB'in resmi sitesi meb.gov.tr üzerinden ilan edilecek. Bu süreçte öğrenciler, Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Meslek Lisesi tercihlerini kontrol edebilecekler. İşte LGS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih ve detaylar...

Giriş: 11.07.2024 23:14

Güncelleme: 11.07.2024 23:14

lgs-tercih-sonucu-sorgulama-ekrani-2024-lgs-tercih-ve-yerlestirme-sonuclari-aciklandi-mi-lise-tercih-sonuclari-ne-zaman-aciklanacak-ve-nereden-sorgulanacak-18128-img

MEB BİLSEM öğretmen atama tercih tarihleri: 2024 BİLSEM öğretmen atama tercihleri ne zaman, nasıl yapılır?

BİLSEM öğretmen atama sürecinde yeni gelişmeler yaşanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, 2024 yılı için Bilim ve Sanat Merkezleri'nde görev alacak öğretmenlerin tercih sürecini başlattı. Adaylar, sözlü sınav sonuçlarına göre belirlenen puanlarla tercihlerini yapabilecekler. Tercih yapmaya esas puanı 40 ve üzeri olan öğretmenler, görev yaptıkları ildeki boş kontenjanları değerlendirerek tercihlerini yapabilecekler. BİLSEM öğretmen atama sürecinde detaylar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmî internet sitesinde yayımlanacak. İşte 2024 MEB BİLSEM öğretmen atama tercih tarihleri…

Giriş: 11.07.2024 22:45

Güncelleme: 11.07.2024 22:45

meb-bilsem-ogretmen-atama-tercih-tarihleri-2024-bilsem-ogretmen-atama-tercihleri-ne-zaman-nasil-yapilir-18123-img

YKS SONUÇ TARİHİ: 2024 Üniversite sınavı (TYT - AYT- YDT) sonuçları ne zaman açıklanacak, erken açıklanır mı?

Üniversite adayları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. YKS 2024 sonuçları için geri sayım başladı ve adaylar sonuçların açıklanacağı tarihi merakla bekliyor. ÖSYM tarafından belirlenen sınav takvimine göre, YKS sonuçları 17 Temmuz'da açıklanacak. Temel Yetenek Testi (TYT), Alan Yetenek Testi (AYT) ve Yabancı Dil Seviye Tespit Testi (YDT) olmak üzere üç oturumdan oluşan YKS'nin sonuçları, "sonuc.osym.gov.tr" üzerinden ilan edilecek. Üniversite hayali kuran adaylar, sonuçlarını öğrenmek için bu ekranı sıkça ziyaret ediyor. İşte YKS sonuçları tarihine ilişkin merak edilenler…

Giriş: 11.07.2024 22:26

Güncelleme: 11.07.2024 22:26

yks-sonuc-tarihi-2024-universite-sinavi-tyt-ayt-ydt-sonuclari-ne-zaman-aciklanacak-erken-aciklanir-mi-18120-img

Üniversitelerde önemli değişiklik! Üniversitelerde ikinci öğretim kalktı mı? 2024 Vakıf ve özel üniversitelerde ikinci öğretim (İÖ) kapandı mı?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye genelinde üniversitelerde ikinci öğretim programlarının kaldırılmasına karar verdi. YÖK Başkanı Erol Özvar'ın açıklamasına göre, ikinci öğretimler, özellikle çalışma saatleri dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için düzenlenen programlar olarak biliniyordu. Ancak yeni düzenlemeyle birlikte, bu programlar artık devlet üniversitelerinde uygulanmayacak. Kararın gerekçesi olarak, eğitim fırsatlarının daha adil ve dengeli bir şekilde dağıtılması gösterildi. İşte Üniversitelerde ikinci öğretim kalktı mı? Sorusunun yanıtına ilişkin merak edilenler…

Giriş: 11.07.2024 20:42

Güncelleme: 11.07.2024 20:42

universitelerde-onemli-degisiklik-universitelerde-ikinci-ogretim-kalkti-mi-2024-vakif-ve-ozel-universitelerde-ikinci-ogretim-io-kapandi-mi-18109-img

Ünlü Şef Danilo Zanna, Kızılay'ın kampında öğrencilerle lezzet dolu deneyimlerini paylaştı

Türk Kızılay, her yıl farklı kategorilerde düzenlediği tematik gençlik kamplarıyla öğrencileri bir araya getiriyor. Bu yılın ilk defasında düzenlenen ‘İyilik Şefleri Kampı'nda, deprem bölgesinde gastronomi alanında eğitim gören lise öğrencileri buluştu. Ünlü Şef Danilo Zanna, öğrencilere mesleğin inceliklerini aktardı.

Giriş: 11.07.2024 17:58

Güncelleme: 11.07.2024 17:59

unlu-sef-danilo-zanna-kizilayin-kampinda-ogrencilerle-lezzet-dolu-deneyimlerini-paylasti-18084-img

109 DÖNEM ÖZEL GÜVENLİK SINAV SONUÇLARI (TEMMUZ 2024): ÖGG sınav sonucu sorgulama ekranı

109 Dönem Özel Güvenlik sınav sonuçları (Temmuz 2024): Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından 29 Haziran’da düzenlenen ve 85. Yenileme Sınavı da olan sınavın ardından gözler sonuçlara çevrildi. 109 Dönem ÖGG sınav sonuçlarının ise ne zaman açıklanacağı ve sorgulama ekranı araştırılıyor. İşte ÖGG sınav sonucu sorgulama ekranı…

Giriş: 11.07.2024 16:38

Güncelleme: 12.07.2024 09:09

109-donem-ozel-guvenlik-sinav-sonuclari-temmuz-2024-ogg-sinav-sonucu-sorgulama-ekrani-18059-img

Boğaziçi Üniversitesi, Avrupa'nın en hızlı gelişen yükseköğretim kurumu seçildi

Boğaziçi Üniversitesi, yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS'in "Avrupa'nın En İyi Üniversiteleri Sıralaması 2025"te 34 sıra birden yükselerek, bölgesel sıralamada en fazla ilerleme gösteren yükseköğretim kurumu oldu.

Giriş: 11.07.2024 15:48

Güncelleme: 11.07.2024 15:53

bogazici-universitesi-avrupanin-en-fazla-ilerleme-gosteren-yuksekogretim-kurumu-oldu-18044-img

3206-3037-3315-4502-7368-4503-7248-1101 NİTELİK KODU NEDİR? KPSS 2024 tercih nitelik kodları tam liste

3206-3037-3315-4502-7368-4503-7248-1101 nitelik kodu nedir? Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) kapsamında tercih dönemini duyurdu. Böylece memur olma hayali kuran milyonlarca aday sistem üzerinde başvuru yapabilecek. Adaylar diledikleri kamu kurum veya kuruluşuna boş kontenjana göre başvuru yapabilecek. Bu kapsamda nitelik kodları merak ediliyor ve araştırılıyor. İşte KPSS 2024 tercih nitelik kodları tam liste

Giriş: 11.07.2024 14:48

Güncelleme: 11.07.2024 14:48

3206-3037-3315-4502-7368-4503-7248-1101-nitelik-kodu-nedir-kpss-2024-tercih-nitelik-kodlari-tam-liste-18014-img

MEB İLLER ARASI İSTEĞE BAĞLI YER DEĞİŞTİRME BAŞVURU EKRANI 2024: Öğretmenlere ikinci il içi ve iller arası atama başvuru tarihleri belli oldu!

MEB iller arası isteğe bağlı yer değiştirme ekranı bugün binlerce öğretmen tarafından ziyaret ediliyor.  Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenler için büyük bir müjdeye imza attı. Öğretmenlere il içi ve iller arası tayinlerin ardından ikinci bir şans daha verildi. İlk atama sonuçlarından memnun olmayan öğretmenler ikinci bir tayin başvurusunda bulunabilecek. İller arası tayin başvurular ise 11 Temmuz Perşembe günü itibariyle başladı. İl içi atama başvurularının da tarihi belli oldu. İşte MEB iller arası isteğe bağlı yer değiştirme başvuru ekranı ve konuya dair ayrıntılar…

Giriş: 11.07.2024 11:33

Güncelleme: 11.07.2024 11:33

meb-iller-arasi-istege-bagli-yer-degistirme-basvuru-ekrani-2024-ogretmenlere-ikinci-il-ici-ve-iller-arasi-atama-basvuru-tarihleri-belli-oldu-17951-img

KPSS-2024/1 tercihleri başladı

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) 2024/1 tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı. ÖSYM takvimi doğrultusunda bazı kurum ve kuruluşların kadro ve pozisyonlarına 1. yerleştirme yapılacak. Adaylar tercih başvurularını ais.osym.gov.tr üzerinden gerçekleştirebilecek.

Giriş: 11.07.2024 11:23

Güncelleme: 11.07.2024 11:23

kpss-20241-tercihleri-basladi--17944-img

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yeni gelişme: İlk 6 madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu’nda, Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'nin ilk 6 maddesi kabul edildi. Teklif, öğretmenlerin seçilmesi, yetiştirilmesi, atanması, hakları, ödev ve sorumlulukları, ödül ve cezaları, kariyer basamaklarında ilerlemeleri ve öğretmenlik mesleğine ilişkin diğer hususlar ile Milli Eğitim Akademisinin kurulması, görevleri, ve görevlerine ilişkin düzenlemeler gibi önemli konuları içeriyor.

Giriş: 11.07.2024 07:33

Güncelleme: 11.07.2024 07:33

ogretmenlik-meslek-kanununda-yeni-gelisme-ilk-6-madde-kabul-edildi-17880-img

KPSS sınav giriş belgesi sorgulama ekranı: ÖSYM 2024 KPSS sınav giriş yerleri sorgulaması nereden ve nasıl yapılır?

Binlerce adayın merakla beklediği KPSS için giriş belgeleri nihayet erişime açıldı. Kamu Personeli Seçme Sınavı'na katılacak adaylar, sınav günü ve yerini öğrenmek için belgelerini incelemeye başladı. Sınav heyecanının dorukta olduğu bu dönemde adaylar, belgelerini ÖSYM'nin resmi internet sitesinden veya mobil uygulamalarından temin edebilirler. İşte 2024 KPSS sınav giriş belgesi sorgulama ekranı…

Giriş: 11.07.2024 02:03

Güncelleme: 11.07.2024 02:03

kpss-sinav-giris-belgesi-sorgulama-ekrani-osym-2024-kpss-sinav-giris-yerleri-sorgulamasi-nereden-ve-nasil-yapilir-17863-img

Öğretmen yer değiştirme başvuru ekranı: 2024 Öğretmenlerin 2. il içi ve il dışı atama başvuruları ne zaman başlayacak ve nasıl yapılacak?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in son açıklamalarıyla birlikte öğretmenler için yeni bir yer değiştirme fırsatı doğdu. İkinci kez il içi ve iller arası tayin başvuruları, temmuz ayında MEBBİS üzerinden alınacak. Öğretmenler, kontenjan kriterleri doğrultusunda yeni görev yerleri için başvurularını yapabilecekler. Yılın bu zamanında yapılan bu değişiklik, öğretmenler arasında heyecan yaratırken, tayin sürecinde adayların dikkat etmesi gereken detaylar da kılavuz bilgilerle belirlenecek. İşte Temmuz 2024 Öğretmen yer değiştirme başvuru ekranı…

Giriş: 10.07.2024 20:32

Güncelleme: 10.07.2024 20:32

ogretmen-yer-degistirme-basvuru-ekrani-2024-ogretmenlerin-2-il-ici-ve-il-disi-atama-basvurulari-ne-zaman-baslayacak-ve-nasil-yapilacak-17824-img

İKİNCİ ÖĞRETİM NEDİR, NORMAL ÜNİVERSİTEDEN FARKI NEDİR? İkinci öğretime kimler gidebiliyordu, hangi bölümlerde vardı?

İkinci öğretim ilk olarak 1993-1994 akademik yılında başlatılırken, hızla yaygınlaşan programlardaki öğrencilerin sayısının günümüzde 500 bine ulaştığı tahmin ediliyor. Ancak 2024 YKS sınavı sonuçlarının açıklanmasına kısa süre kala devlet üniversitelerinde ikinci öğretimler kapatıldı. Adaylar bu yıl tercihlerde ikinci öğretim yazamayacak. Peki, İkinci öğretim nedir? İkinci öğretime kimler gidebiliyordu, hangi bölümlerde vardı? İşte ayrıntılar…

Giriş: 10.07.2024 16:42

Güncelleme: 10.07.2024 16:42

ikinci-ogretim-nedir-normal-universiteden-farki-nedir-ikinci-ogretime-kimler-gidebiliyordu-hangi-bolumlerde-vardi-17769-img

İİBF, 66 yıllık akademik tecrübesiyle yeni mezunlarını veriyor

Anadolu Üniversitesi'nin köklü kurumlarından biri olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF), eğitim-öğretime 1958 yılında Akşam Eskişehir Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu adıyla başladı. Bir yıl sonra Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (EİTİA) olarak Türkiye'nin az sayıdaki akademilerinden biri haline geldi. Kurum, Türkiye ve dünya çapında birçok başarılı ekonomist ve idari bilimci yetiştirdi ve 1982 yılında Fakülte kimliğini kazanarak köklü geçmişi ile Türkiye'deki ilk akademilerden biri oldu. İİBF, 66 yıllık akademik birikimiyle bugün de yeni mezunlarını başarıyla yetiştirmeye devam ediyor.

Giriş: 10.07.2024 16:11

Güncelleme: 10.07.2024 16:13

iibf-66-yillik-akademik-tecrubesiyle-yeni-mezunlarini-veriyor-17758-img