24 yıl aradan sonra ilk resmî ziyaret: Putin Kuzey Kore’ye gidiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önümüzdeki günlerde Kuzey Kore ve Vietnam’a resmî ziyaret gerçekleştireceği belirtildi. Moskova’nın Kuzey Kore Büyükelçisi Alexander Matsegura’nın doğruladığı görüşme, Putin’in en son 2000 yılında yani 24 yıl önce başkanlığının ilk döneminde Pyongyang’a bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Pırıl Cennet

Oluşturma: 11.06.2024 09:36

Güncelleme: 11.06.2024 09:36

Rusya’nın Vedomosti gazetesinin haberine göre Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin önümüzdeki günlerde Kuzey Kore ve Vietnam’a resmî ziyarette bulunacak.

Haberde ziyaretin 19-20 Haziran tarihlerinde planlandığı ancak teyit edilmediği söylendi.

Bunun yanı sıra Moskova’nın Kuzey Kore Büyükelçisi Alexander Matsegore, Vedomosti’ye yaptığı açıklamada Rus liderin Pyongyang’a yapacağı ziyaret için hazırlandığını doğruladı.

Ayrıca Putin ve Kim’in Rusya’nın Kuzey Kore’den işçi getirip getirmeyeceği konularının görüşülebileceğini ekledi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un geçtiğimiz eylül ayında Putin ile temaslarda bulunmak üzere Rusya’ya gelmiş ve Vostochny Cosmodrome Uzay Fırlatma Merkezi’ni gezip Rus liderden uydu yapımında yardım sözü almıştı.

MOSKOVA HER ALANDA ORTAKLIK İSTİYOR

Kremlin’den önümüzdeki günlerde yapılacak ziyarete dair yapılan son açıklamada Moskova’nın Pyongyang ile “her alanda” ortaklık kurmak istediği aktarıldı.

Öte yandan Vietnam ziyaretine dair bir yetkili yaptığı açıklamada tarih konusunda anlaşmaya varıldığını fakat gündemin hala taraflar tarafından görüşüldüğünü belirtti. Enerji, askeri alanda iş birliği ve eğitim alanında bir anlaşmanın gündemde yer alan ana maddeler olması beklendiğini söyledi.

24 YIL SONRA İLK ZİYARET

Ukrayna Savaşı sonrası birçok Rus vatandaşı ya savaşmaya gitti ya da seferberliğe dahil olmamak için yurtdışına kaçtı. Bu durum Moskova’nın ciddi anlamda iş gücü sıkıntısı yaşamasına ve bu alanda diğer ülkelerden destek almak istemesine neden oldu.

Rus devlet başkanının Kuzey Kore’ye yaptığı tek resmî ziyaret 2000 yılında yani bundan tam 24 yıl önce başkanlığının ilk yılında gerçekleşmişti.

Gözden Kaçmasın