canli-yayin
logo
DOLAR33.02%0.17
EURO35.93%0.52
Eur/Usd1.07%0
Gram Altın2411.43%0.42

15 Temmuz'da Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin dava yeniden görülüyor

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 469 sanığın yargılandığı davada haklarındaki hükümler Yargıtay 3. Ceza Dairesince bozulan 39 sanığın yargılanmasına başlandı.

Giriş: 08.07.2024 19:46

Güncelleme: 08.07.2024 23:05

15-temmuzda-akinci-ussundeki-eylemlere-iliskin-dava-yeniden-goruluyor-17283-img

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı, dosyaya gelen evrakları okuduktan sonra, ankesörlü telefon kayıtlarına ilişkin hazırlanan bilirkişi raporuna karşı savunma yapmaları için tutuksuz sanıklara söz verdi.

Tutuksuz sanık İsmail Aslan, Emine Gülşah Torunoğlu Aslan, Murat Yalçıner, Yücel Topçu, bilirkişi raporunda ardışık aramalarının olmadığını belirterek, önceki savunmalarını tekrar etti.

Tutuksuz sanıklar Salih Celil Çakıcı ve Ahmet Gökten ise bilirkişi raporunu inceledikten sonra beyanda bulunmak için süre istedi.

Tutuksuz sanık Hüseyin Arı, bilirkişi raporuna göre, 2015 yılına ait 5 ardışık aramasının tespit edildiğini belirterek, ardışık arama yaptığı belirtilen isimleri tanımadığını savundu.

"KARDEŞİM G3 İLE VURULMUŞ"

Mahkeme Başkanı, tutuksuz sanık beyanlarının ardından tanık beyanlarına geçileceğini bildirdi.

15 Temmuz şehitlerinden Ömer İpek'in ablası tanık Döndü İpek, darbe gerçekleştiğinde Ankara'da olmadığını, kardeşi Ömer'i televizyonda görüp aradığını söyleyerek, "Olayın yaşandığı gün Ömer, demokrasiyi savunmak için dışarı çıkmış. Akköprü'ye gitmiş. Polisler, Ömer'e 'Siz vatandaşsınız size bir şey yapmazlar' demiş. Ömer de öne atılmış. O sırada telefonla konuşuyorduk. Tekrar aradığımda ise telefonu açan kişi, kardeşimi hastaneye götürdüklerini söyledi. G3 ile vurulmuş. Hastane hastane Ömer'i aradım. Tüm sorumlu askerlerden davacıyım." diye konuştu.

Tanık Cafer Tepedelen, olay günü Ömer İpek ile birlikte olduğunu belirterek, "Rütbesini hatırlamadığım asker Ömer'e başından ateş etti. Üstümdeki gömleği çıkarıp müdahale ettim. Oradan hastaneye gittik. Orada şehit oldu. Ben sabaha kadar emniyette bekledim. İfade verdim." dedi.

"TANK ÜSTÜNDEKİ ASKER ÖNCE SİLAHI BİZE DOĞRULTTU"

Tanık Serhat Ayrancı ise saat 22.30 sularında AK Parti binasının önüne gitmeye karar verdiklerini anlatarak, "Tankın üstündeki asker önce silahı bize doğrultup sonra havaya ateş etti. Polis bizi uzaklaştırmaya da çalışmadı askerlerin üstüne de sürmedi." ifadesinde bulundu.

Tanık beyanlarının ardından tutuksuz sanık avukatları savcının mütalaasına kadar müvekkillerinin duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti.

Mahkeme Başkanı tarafından görüşü sorulan savcı, vareste taleplerinin kabulünü istedi. Kısa karar kuran Mahkeme Başkanı, vareste taleplerini kabul etti. Duruşmada daha sonra sanıkların tutukluluk durumuyla ilgili savunmalara geçildi.

Söz verilen eski Konya 3. Ana Jet Üs Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar'ın avukatı, müvekkilinin olaya ilişkin kamera kayıtları üzerinden savunma yapmak istediğini belirtti.

"Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan aldığı 9 yıl hapis cezası Yargıtayca "eksik inceleme" nedeniyle bozulan Şahar, darbe girişimi günü İstanbul'daki Moda Askeri Deniz Kulübü'nde Korgeneral Mehmet Şanver'in kızının düğününde bulunduğunu belirterek, düğüne ilişkin görüntüleri izletti. Sanık Şahar, şu beyanda bulundu:

"Üst komutan vekili Konya'da verdiğim emirlerin darbeye karşı olduğunu söylemiştir. O gece Yurtta Sulh Konseyi üyesi olduğu iddia edilen ve düğün salonuna gelen kişilerle hiçbir HTS kaydım bulunmamaktadır. Ben darbeye karşı elimden gelen her şeyi yaptım, ardından derdest edilerek Akıncı'ya götürüldüm. Görüntülerde gördüğünüz üzere hiçbir şey yapmadım. FETÖ üyeliği konusunda Yargıtay tarafından belirlenen kriterlerin hiçbirisi bende yok. Getirilen tanık da aleyhime hiçbir şey söylemedi. Buna rağmen kaç yıldır burada sabırla bekliyorum. Beraatimi talep ediyorum."

Diğer sanıklar ise bilirkişi raporu taraflarına ulaştıktan sonra savunma yapmak istediklerini belirtti.

Mahkeme Başkanı, avukat beyanlarının ardından duruşmayı, yarın devam edilmek üzere tamamladı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 469 sanığın yargılandığı davada yerel mahkemenin kararının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 39 sanık hakkındaki hükümleri bozmuştu.

Daire, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince sanıklar Ertuğrul Cihat Sungur, Ali Mert Tüfekçi, Hakan Doğan, Raif Can Dursun, Yıldırım Kılıçarslan ve Uluç Hüseyin Hançer'e "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım" suçundan verilen 16 yıl 8'er ay ile bazı komutanları alıkoydukları gerekçesiyle "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan verilen 10'ar yıl hapis cezalarını bozarak, bu sanıkların eylemlerinin "suça yardım" kapsamında olmadığı ve "asli fail" olarak cezalandırılmaları gerektiği belirtilmişti.

Aynı suçlamalardan süreli hapse mahkum edilen sanıklar Necip Yılmaz, Burak Deniz, Zafer Güner, Harun Eraslan, İbrahim Mesut Yılmaz, Ferhat Akbulut, Hamza Aras ve Emre Ateş hakkındaki hükümler de bu sanıkların "fail" olarak cezalandırılmaları gerektiği belirtilerek bozulmuştu.

Daire, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan süreli hapis cezası verilen 17 sanık ile eski Konya 3. Ana Jet Üs Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar'a "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan verilen 9 yıl hapis cezasına ilişkin hükmün de eksik inceleme sonucu kurulduğu gerekçesiyle bozulmasına karar vermişti.

Daire, yerel mahkemece beraat kararı verilen 1 sanık yönünden ise hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan yeniden yargılama yapılması gerektiği gerekçesiyle, bozma kararını vermişti.

Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen sanık Fatih Aydemir hakkındaki hüküm de bozulmuştu. Sanığın olay günü Akıncı Üssü'ne gelmediğine ve dışarıdaki eylemleri nedeniyle cezalandırıldığına işaret eden Daire, Aydemir hakkında bu eylemleriyle ilgili dava açılarak, bunun sonucuna göre hüküm kurulması gerektiği bildirilmişti.

Dönemin Kayseri 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanı olan eski tuğgeneral Cemal Akyıldız hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılması gerektiği belirtilerek bozulmuştu.

Olay tarihinde tümgeneral rütbesiyle Hava Kuvvetleri Komutanlığında Lojistik Başkanı olarak görev yapan ve yargılama sonucunda müebbet hapse çarptırılan sanık Serdar Gülbaş hakkındaki hükmün eksik araştırma sonucu kurulduğu gerekçesiyle bozulması kararlaştırılmıştı.

Dosyanın temyiz aşamasında hayatını kaybettiği tespit edilen sanıklar Kemal Mutlum, Ercan Dağhan ve Recep Baykal hakkındaki hükümler de bozulmuştu.

15 Temmuz toplu taşıma ücretsiz mi? İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerde 15 Temmuz'da toplu taşıma bedava mı?

Her resmi tatilde olduğu gibi, bu resmi tatilde de toplu taşımanın ücretsiz olup olmayacağı merak ediliyor. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde toplu taşımanın ücretsiz olup olmadığı vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Hem resmi hem de dini bayramlarda ücretsiz olan toplu taşıma, 15 Temmuz'da da ücretsiz mi olacak? İşte detaylar...

Giriş: 14.07.2024 20:34

Güncelleme: 14.07.2024 20:34

15-temmuz-toplu-tasima-ucretsiz-mi-istanbul-ankara-izmir-ve-diger-illerde-15-temmuzda-toplu-tasima-bedava-mi-20573-img

15 Temmuz resmi tatil mi? 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü yarın yarım gün mü?

Yarın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü. Bu önemli gün, darbe girişimi ve milletin zaferi olarak anılıyor. Peki, 15 Temmuz 2024 Pazartesi günü resmi tatil mi? Özellikle özel sektör çalışanları ve kamu personeli, 15 Temmuz'un resmi tatil olup olmadığını merak ediyor. İşte 2024 yılı resmi tatiller takvimi ve 15 Temmuz ile ilgili detaylar...

Giriş: 14.07.2024 20:02

Güncelleme: 14.07.2024 20:02

15-temmuz-resmi-tatil-mi-15-temmuz-demokrasi-ve-milli-birlik-gunu-yarin-yarim-gun-mu-20572-img

Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklar Romanya semalarında 'Hava Polisliği' görevinde

Milli Savunma Bakanlığı, NATO'nun Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi kapsamında, Romanya hava sahasında müşterek harekat görevi icra edildiğini bildirdi.

Giriş: 14.07.2024 19:55

Güncelleme: 14.07.2024 19:55

hava-kuvvetlerine-ait-ucaklar-romanya-semalarinda-hava-polisligi-gorevinde-20570-img

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan 15 Temmuz mesajı: Hafızalardan silinmeyecek büyük bir destan

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Bu aziz millet, 8 yıl önce 15 Temmuz gecesi istikbaline ve istiklaline vurulmak istenen prangaları, yankılanan selalar ve tekbirlerle parçalamıştır. Vesayete geçit vermemiş, demokrasiye canı pahasına sahip çıkmıştır" dedii

Giriş: 14.07.2024 19:40

Güncelleme: 14.07.2024 20:20

cumhurbaskani-yardimcisi-yilmazdan-15-temmuz-mesaji-hafizalardan-silinmeyecek-buyuk-bir-destan-20568-img

Karadeniz ve Akdeniz’de deprem! Kandilli ve AFAD son depremler listesi ile 14 Temmuz 2024 az önce deprem mi oldu?

Karadeniz, Akdeniz’de art arda yaşanan depremler, vatandaşları tedirgin etti. Kandilli Rasathanesi ve AFAD, 14 Temmuz 2024 tarihindeki son depremlerle ilgili bilgileri kamuoyuyla paylaştı. "Az önce deprem mi oldu?" sorusu, bölgede yaşayanlar arasında en çok merak edilen konu haline geldi. İşte 24 Temmuz 2024 Kandilli ve AFAD son depremler listesi…

Giriş: 14.07.2024 18:56

Güncelleme: 14.07.2024 18:56

karadeniz-ve-akdenizde-deprem-kandilli-ve-afad-son-depremler-listesi-ile-14-temmuz-2024-az-once-deprem-mi-oldu-20563-img

Ahşap tur teknesinde korkutan yangın: 14 kişi yaralandı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde ahşap tur teknesinde çıkan yangında 14 kişi yaralandı. Tekneden 102 kişi tahliye edildi.

Giriş: 14.07.2024 18:37

Güncelleme: 15.07.2024 00:11

ahsap-tur-teknesinde-korkutan-yangin-4-kisi-yaralandi-20558-img

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud'u kabul etti.

Giriş: 14.07.2024 18:27

Güncelleme: 14.07.2024 18:27

cumhurbaskani-erdogan-suudi-arabistan-disisleri-bakani-ile-gorustu-20557-img

Elazığ'da Atatürk heykeline çirkin saldırı: O anlar kamerada

Elazığ'da bir kişi, kent merkezinde bulunan Atatürk heykeline taşlı saldırıda bulundu. Çevredekilerin tepki göstermesi üzerine kaçan şüpheli, polis ekipleri tarafından yakalandı.

Giriş: 14.07.2024 17:37

Güncelleme: 14.07.2024 17:37

elazigda-ataturk-heykeline-cirkin-saldiri-o-anlar-kamerada-20554-img

Bakan Fidan'dan Suriye mesajı: Çağrımızın karşılık bulmasını tavsiye ediyoruz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile ortak basın toplantısı düzenledi. Suriye ile normalleşme süreciyle ilgili soruya yanıt veren Bakan Fidan, "Cumhurbaşkanımız en üst düzeyden bir barış çağrısında bulunmuştur. Çağrımız önemli, karşılık bulmasını tavsiye ediyoruz" dedi.

Giriş: 14.07.2024 17:25

Güncelleme: 14.07.2024 17:46

bakan-fidan-gazzede-adil-baris-saglanmali-20551-img

15 TEMMUZ MESAJLARI 2024: 15 Temmuz hain darbe girişimi şehitlerini anma mesajları (Duygusal, coşkulu, cesaret verici 15 Temmuz mesajları: Whatsapp, Instagram ve Facebook için)

15 Temmuz mesajları bugün milyonlarca Türk vatandaşı tarafından paylaşılıyor. 2016 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kara gecelerinden birini yaşasa da Türk milletinin azim ve kararlılığı daha sabah olmadan hainlere en sert cevabı verdi. FETÖ terör örgütünün darbe girişiminde açtığı ateş ve gerçekleştirdikleri bombalı saldırılarla 15 Temmuz’da 251 canımız şehit olurken, 2196 vatandaşımız ise yaralanarak gazi mertebesine yükseldi. Bugün, bu tarihi olayın 8. yıldönümünde şehitlerimiz anılıyor, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü de coşku ile kutlanıyor. Biz de Whatsapp, Instagram ve Facebook’ta paylaşılmak üzere 15 Temmuz hain darbe girişimi şehitlerini anma mesajları ile duygusal, coşkulu, cesaret verici 15 Temmuz mesajlarını bir araya getirdik…

Giriş: 14.07.2024 17:04

Güncelleme: 14.07.2024 20:16

15-temmuz-mesajlari-2024-15-temmuz-hain-darbe-girisimi-sehitlerini-anma-mesajlari-duygusal-coskulu-cesaret-verici-15-temmuz-mesajlari-whatsapp-instagram-ve-facebook-icin-20547-img

İzmir'de elektrik akımına kapılıp ölmüştü: 23 yaşındaki Özge'nin son anları ortaya çıktı

İzmir'de yolun karşısına geçmek isterken elektrik akımına kapılan 23 yaşındaki Özge Ceren Deniz ve 44 yaşındaki İnanç Öktemay, olay yerinde hayatlarını kaybetmişti. Özge Ceren Deniz'in faciadan önceki son videosu ortaya çıktı. O anlar yürekleri yaktı.

Giriş: 14.07.2024 16:35

Güncelleme: 14.07.2024 16:35

izmirde-elektrik-akimina-kapilip-olmustu-23-yasindaki-ozgenin-son-anlari-ortaya-cikti-20546-img

Silivri'deki korkutan yangın kontrol altına alındı

İstanbul Silivri'de henüz bilinmeyen nedenle otluk alanda yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılan alevler, çevredeki bazı evlere de sıçradı. Bölgeye sevk edilen ekipler yangına müdahale ediyor.

Giriş: 14.07.2024 16:21

Güncelleme: 14.07.2024 17:44

silivride-otluk-alanda-yangin-alevler-evlere-de-sicradi-20545-img

MİT'ten kararlılık operasyonu: FETÖ'cüler 15 Temmuz'un 8'nci yıldönümünde kaçarken yakalandılar

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), 15 Temmuz hain darbe girişiminin 8'nci yıldönümünde tekneyle Yunanistan'a kaçmaya çalışan 10 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltındakilerden 8'inin FETÖ'cü olduğu belirlendi. Teknedeki diğer iki kişi içinse çalışmalar sürüyor.

Giriş: 14.07.2024 15:56

Güncelleme: 14.07.2024 16:11

mit-10-fetocuyu-15-temmuzun-yildonumunde-yakaladi-20540-img

Bakan Fidan, Suudi mevkidaşı ile görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan El Suud'u ile görüştü. Görüşmenin sonlanmasının ardından basın toplantısı yapılması bekleniyor.

Giriş: 14.07.2024 15:41

Güncelleme: 14.07.2024 15:41

bakan-fidan-suudi-mevkidasi-ile-gorustu-20539-img

İzmir'deki elektrik faciasında 15 kişi gözaltında, 14'ü aranıyor

İzmir Konak'ta yağış sırasında elektrik akımına kapılan 2 kişinin ölümüyle ilgili soruşturmada haklarında gözaltı kararı verilen 29 kişiden 15'i gözaltına alındı. Diğer 14 kişinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Giriş: 14.07.2024 14:48

Güncelleme: 14.07.2024 16:50

izmirdeki-elektrik-faciasinda-14-kisi-gozaltinda-15i-araniyor-20531-img

Yurt dışına kaçmaya çalışan FETÖ'cüler Kıskaç'a takıldı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kıskaç-21 operasyonları hakkında bilgi verdi. Bakan Yerlikaya, uluslararası sularda yurt dışına kaçmaya çalışan 10 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

Giriş: 14.07.2024 14:37

Güncelleme: 14.07.2024 14:42

yurt-disina-kacmaya-calisan-10-kisi-kiskaca-takildi-20530-img

Aydın'daki kağıt fabrikası yangınında 3'üncü gün: Havadan ve karadan müdahale sürüyor

Aydın'da geçtiğimiz gün kağıt fabrikasında çıkan yangını söndürme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayılan yangında, AFAD ve UMKE ekipleri de bölgede hazır bulunuyor.

Giriş: 14.07.2024 14:35

Güncelleme: 14.07.2024 15:04

aydindaki-kagit-fabrikasi-yangininda-3ncu-gun-havadan-ve-karadan-mudahale-suruyor-20529-img

Komşusunun evini basan kadının videosu şoke etti: Sizi delik deşik ederim

Adana'da komşusunun seslerinden rahatsız olan kadın evi bastı. Kapıyı tekmeleyen kadın, "Sizi delik deşik ederim" diye tehditler savurdu. Kapıları tekmeleyip delik deşik ederim diye tehdit etti

Giriş: 14.07.2024 14:26

Güncelleme: 14.07.2024 14:26

komsusunun-evini-basan-kadinin-videosu-soke-etti-sizi-delik-desik-ederim-20527-img

Türk Silahlı Kuvvetleri teröristlerin inlerine girdi: 2 mağara yerle bir

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Pençe Kilit operasyon bölgesinde 2 mağara tespit edildi. Teröristlerin inleri yerle bir edildi.

Giriş: 14.07.2024 13:35

Güncelleme: 14.07.2024 13:38

turk-silahli-kuvvetleri-teroristlerin-inlerine-girdi-2-magara-yerle-bir-20524-img

Trafikte tekmeler yumruklar havada uçtu! İşte o anlar

İstanbul Avcılar'da kaydedilen görüntülerde tekmeler, yumruklar havada uçtu. Kavga saniye saniye kaydedilirken, taraflar güçlükle sakinleştirildi.

Giriş: 14.07.2024 13:32

Güncelleme: 14.07.2024 13:32

trafikte-tekmeler-yumruklar-havada-uctu-iste-o-anlar-20523-img