canli-yayin
logo
DOLAR33.02%0.17
EURO35.93%0.52
Eur/Usd1.07%0
Gram Altın2411.43%0.42

Sağlık Bakanı Memişoğlu: Sağlıkta çok daha iyi yerlere geleceğiz

Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu, Rize'de esnaf ziyaretinde bulunarak vatandaşlarla sohbet etti. Bakan Memişoğlu, "Şehir hastanesinin inşaatı başladı. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sağlıkta çok daha iyi yerlere geleceğiz inşallah" dedi.

Giriş: 07.07.2024 20:05

Güncelleme: 07.07.2024 20:05

-saglik-bakani-memisoglu-saglikta-cok-daha-iyi-yerlere-gelecegiz-17007-img

Memişoğlu, Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Hasan Basri Velioğlu, İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe ile Atatürk Caddesi'nde esnafı ziyaret etti.

Vatandaşlarla sohbet eden Memişoğlu, yağmurun etkili olduğu kentte Belediye Bloklarına geçerek buradaki iş yerlerine ziyarette bulundu. Bakan Memişoğlu, bazı vatandaşlara sigarayı bırakmalarını tavsiye etti.

SAĞLIKTA ÇOK DAHA İYİ YERLERE GELECEĞİZ

Memişoğlu, burada gazetecilere, Rize'nin yağmurunun bereket olduğunu söyledi. Islanmayı özlediğini dile getiren Memişoğlu, "Rizelileri de özlemiştik. Burada daha iyi sağlık hizmeti vereceğiz. Şehir hastanesinin inşaatı başladı. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sağlıkta çok daha iyi yerlere geleceğiz inşallah. Hepinizin duasını bekliyoruz." dedi.

Rize'de sıcak karşılandığının belirtilmesi üzerine Memişoğlu, "Rizeli herkese sıcak, sadece bana değil." değerlendirmesinde bulundu.

Memişoğlu, kalp krizi sonucu vefat eden Artvin Sosyal Proje ve Etüt Müdürü Yahya Kanbur için Sahil Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine de katıldı.

Her yaşta ortaya çıkabilen migren tanısı nasıl konuluyor?

Prof. Dr. Neyal, migrenin ataklar halinde kendini gösteren ve özgün belirtilerle tanımlanan bir baş ağrısı durumu olduğunu vurgulayarak, migrenin genellikle kişisel yatkınlık temelinde ortaya çıktığını ve başka bir hastalığa bağlı olmadığını belirtti. Ağrının çoğu hastada uyarı olmadan başladığını ancak bazılarında ise başlamadan önce belirtiler olduğunu açıkladı.

Giriş: 16.07.2024 17:18

her-yasta-ortaya-cikabilen-migren-toplumda-cok-sik-gorulmektedir-21120-img

Bu kan grubuna sahip olanlar dikkat! Mide kanseri olabilirsiniz

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, Türkiye'de erkeklerde görülen kanserlerin yüzde 7,4'ünü, kadınlarda ise yüzde 6'lık bir oranı oluşturan mide kanserinin sinsi ilerlediğini belirterek, "Erkeklerde, A kan grubunda olanlar, sigara içenler ve obez bireylerde mide kanseri riski daha yüksektir" açıklamasında bulundu.

Giriş: 16.07.2024 17:09

bu-kan-grubuna-sahip-kisilerde-mide-kanseri-riski-daha-yuksek-21115-img

Doğru görüntüleme yöntemleri tedavi başarı oranını arttırıyor

Uzman Dr. Berfin Temelli, PET/CT ve SPECT cihazlarıyla klinik belirti göstermeyen birçok hastalığın erken evrede teşhis edilerek tedavi başarı oranının önemli ölçüde arttığını vurguladı.

Giriş: 16.07.2024 16:58

dogru-goruntuleme-yontemleri-tedavi-basari-oranini-arttiriyor-21110-img

“İshale yakalanmış her çocuk doktora götürülmeli”

Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Ekici, İshale yakalanan her çocuğun doktora götürülmesi gerektiğini vurguladı. Devam eden ishal ve kusmaların klinik durumu hızla kötüleştirebileceğini belirtti.

Giriş: 16.07.2024 13:04

ishale-yakalanmis-her-cocuk-doktora-goturulmeli-21044-img

Çok yemek: Fiziksel mi, yoksa psikolojik mi?

Uzman Psikolog Feriha Kaşifoğlu ve Uzman Diyetisyen Fatoş Nadiroğlu, duygusal yeme davranışının üstesinden gelmenin ipuçlarını paylaştı. İkili, stres, üzüntü gibi duygusal tetikleyicilerle başa çıkmanın önemini vurgulayarak, kişilerin gerçek fiziksel açlık ile duygusal yeme isteğini ayırt etmeleri gerektiğini belirtti.

Giriş: 16.07.2024 12:43

cok-yemek-fiziksel-mi-yoksa-psikolojik-mi-21037-img

Bakımsız klimalara dikkat! Serinlerken zatürreye yakalanabilirsiniz

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Yosunkaya, temizliği düzenli yapılmayan klimaların zatürreye yol açabileceğini belirtiyor. Klimaların ortamdaki nem ve ısı dengesini ayarladığını ancak yakın mesafeden sürekli aynı bölgeye maruz kalmanın birçok hastalığa davetiye çıkarabileceği konusunda uyarıyor.

Giriş: 16.07.2024 11:13

bakimsiz-klimalara-dikkat-serinlerken-zaturreye-yakalanabilirsiniz-21006-img

21 yılda 27 kez anjiyo oldu, hastalığını 74 yaşında öğrendi

Ankara'da yaşayan 74 yaşındaki İlyas Durum, 2000'den 2021'e kadar damar tıkanıklığı nedeniyle 2 kez baypas ameliyatı geçirdi ve 27 kez anjiyo oldu. Ancak son hastane ziyaretinde kalbindeki delik teşhisi konulduğunu öğrendi. Durum, "30 yıl önce ilk kalp krizimi geçirdim. Birçok doktora gittim ve tedavi gördüm, ancak hiçbiri kalbimdeki delikten bahsetmedi. Ameliyat için çok geç kaldım" şeklinde konuştu.

Giriş: 16.07.2024 09:59

dikkat-ceken-bir-oyku-21-yilda-27-kez-anjiyo-geciren-74-yasindaki-hastanin-sasirtici-kalp-durumu-20968-img

Uzmanlardan çarpıcı uyarı: Kronik akıntıların gizli sebebi üreaplasma olabilir

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Zeki Salar, üreaplasma bakterisinin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında önemli bir yer tuttuğunu vurgulayarak, bu mikroorganizmanın bilinçsizlikten kaynaklanan ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtiyor. Uzman, özellikle belirti göstermeyen ancak cinsel yönden aktif bireylerde sık görülen bir enfeksiyon olduğunu ve doğru tanının önemine dikkat çekiyor.

Giriş: 16.07.2024 09:43

uzmanlardan-carpici-uyari-kronik-akintilarin-gizli-sebebi-ureaplasma-olabilir-20962-img

ALS hastaları için yapay zeka destekli robot kol geliştirildi

Sakarya Üniversitesi, ALS hastalarının hareket kabiliyetini artırmak için yapay zeka destekli bir robot kol geliştirdi. Bu yenilikçi proje, hastaların yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefliyor.

Giriş: 16.07.2024 09:33

als-hastalari-icin-yapay-zeka-destekli-robot-kol-gelistirildi-20953-img

Nektarinin faydaları sizi şaşırtacak! Göz sağlığından kansere kadar 6 etkileyici faydası var

Yaz aylarının sevilen meyvelerinden biri olan nektarin, sadece lezzetiyle değil sağlık üzerindeki olumlu etkileriyle de dikkat çekiyor. Tatlı ve sulu yapısıyla ferahlatıcı bir atıştırmalık olan nektarin, göz sağlığından yüksek tansiyona kadar birçok sağlık sorununu önlemeye yardımcı olabilecek birçok vitamin ve mineral içeriyor. İşte, nektarinin sağlık üzerindeki 6 faydası...

Giriş: 15.07.2024 14:54

nektarinin-faydalari-sizi-sasirtacak-goz-sagligindan-kansere-kadar-6-etkileyici-faydasi-var-20785-img

Kendisi küçük etkisi büyük üzüm çekirdeğinin öyle bir faydası var ki... O sorunu kökten çözüyormuş!

Üzümü genellikle pek çok kişi çekirdeklerinden ayırarak tüketir. Ancak üzümü çekirdeğiyle birlikte yemek, sağlık sorunlarınızdan hızla kurtulmanıza yardımcı olabilir. İşte üzüm çekirdeğiyle yemenin mucizevi faydaları...

Giriş: 15.07.2024 13:00

kendisi-kucuk-etkisi-buyuk-uzum-cekirdeginin-oyle-bir-faydasi-var-ki-o-sorunu-kokten-cozuyormus-20749-img

Kanserde umut veren gelişme: Akıllı ilaçlar ömrü 22 ay uzattı

Akdeniz Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mustafa Karaca, akciğer kanseri, yemek borusu kanseri, cilt kanseri ve meme kanseri tedavilerinde akıllı ilaçlar ve immünoterapi kullanımının başarı oranlarını artırdığını belirtti. Doç. Dr. Karaca, özellikle küçük hücreli akciğer kanserinde immünoterapinin kemoterapiye eklenmesinin, hastaların yaşam sürelerinde yaklaşık 22 aylık bir artış sağladığını vurgulayarak bu gelişmenin heyecan verici olduğunu ifade etti.

Giriş: 15.07.2024 12:32

kanserde-umut-veren-gelisme-akilli-ilaclar-omru-22-ay-uzatti-20737-img

Temizlenmeyen kirli havuzlarda 'Hepatit A' virüsü tehlikesi

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Hacıosman, hijyen eksikliği bulunan havuzlardan Hepatit A virüsünün bulaşabileceğini belirterek, temizlik konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Giriş: 15.07.2024 11:10

temizlenmeyen-kirli-havuzlarda-hepatit-a-virusu-tehlikesi-20706-img

Her gün su içtiğimiz sebillerde gizli tehlike: Rotavirüs, Norovirüs, Hepatit A ve Hepatit E...

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Bekir Uygun, bakımsız sebillerde rotavirüs, norovirüs, Hepatit A ve Hepatit E gibi virüslerin bulunabileceğini belirtti. Bu virüslerin ishal, kusma ve bağırsak enfeksiyonlarına yol açabileceğini vurguladı.

Giriş: 15.07.2024 10:38

her-gun-su-ictigimiz-sebillerde-gizli-tehlike-rotavirus-norovirus-hepatit-a-ve-hepatit-e-20691-img

Yazın artan ishal vakalarında antibiyotik kullanılmaması uyarısı

Uzman Doç. Dr. Murat Doğan, yaz aylarında artan çocuklarda görülen akut ishal vakalarının tedavisinde antibiyotik kullanımının doktor önerisi olmadan sakıncalı olduğunu vurguladı.

Giriş: 13.07.2024 18:13

yazin-artan-ishal-vakalarinda-antibiyotik-kullanilmamasi-uyarisi-20438-img

Flirt varyantı nedir, belirtileri neler? Dünya Sağlık Örgütü (WHO) flirt varyantı açıklaması

Flirt varyantı ile ilgili haberler, akıllara “Koronavirüs geri mi geliyor?”  sorusunu getirdi. Elde edilen verilere göre Kovid-19’un yeni bir varyantı olan flirt, dünya çapında hızlı bir şekilde yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü de (WHO) yaptığı açıklamada şu an için dünyadaki en baskın varyantın flirt varyantı olduğunu kaydetti. Peki, flirt varyantı nedir, belirtileri neler? İşte WHO tarafından uyarısı yapılan varyanta dair eldeki bilgiler…

Giriş: 13.07.2024 18:01

flirt-varyanti-nedir-belirtileri-neler-dunya-saglik-orgutu-who-flirt-varyanti-aciklamasi-20435-img

Sıcaklarda şekerli içecekler diyabet riskini artırıyor! Meyveleri ezip maden suyuna ekleyin…

Uzman Diyetisyen Betül Merd, yaz aylarında sık tüketilen şekerli ve gazlı içeceklerin diyabet riskini artırabileceğini vurgulayarak, "Sade maden suyunu ezilmiş meyvelerle tatlandırarak sağlıklı bir alternatif oluşturabiliriz" önerisinde bulundu.

Giriş: 13.07.2024 17:33

sicaklarda-sekerli-icecekler-diyabet-riskini-artiriyor-meyveleri-ezip-maden-suyuna-ekleyin-20425-img

Cilt sağlığı neden artık daha önemli? Uzman isimden Ekol TV'ye yaz-kış cilt koruma tüyoları

Ekol TV'de Hafta Sonu programında Oylum Talu'nun konuğu olan Dermatoloji uzmanı Dr. Cansu Şahin, kavurucu sıcaklarda cilt koruması için önemli ipuçları verdi. Yaz ve kış aylarında cilt sağlığını korumanın önemine vurgu yapan Dr. Şahin, nemlendirici ve güneş koruyucuların doğru kullanımının önemini vurguladı.

Giriş: 13.07.2024 11:43

cilt-sagligi-neden-artik-daha-onemli-uzman-isinden-ekol-tvye-yaz-kis-cilt-koruma-tuyolari-20350-img

Hamilelere dışarı çıkmayın uyarısı

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, yaz aylarında sıcak havanın hamileler üzerindeki etkilerini vurgulayarak, güneşin dik geldiği saatlerde mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları gerektiğini belirtti.

Giriş: 12.07.2024 12:46

hamilelere-yazin-ogle-saatlerinde-disari-cikmayin-uyarisi-18268-img

Kalp hastası genç kadını sağlığına kavuşturan müdahale uluslararası ödül getirdi

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde, kalp hastası 24 yaşındaki bir kadının sağlığına kavuşturan ve uluslararası tıp literatürüne giren müdahale, bir tıp kongresinde "en iyi klinik yöntem" ödülünü kazandı.

Giriş: 12.07.2024 12:21

kalp-hastasi-genc-kadini-sagligina-kavusturan-mudahale-uluslararasi-odul-getirdi-18256-img

Stres yönetiminde başarının kuralı 'basit yaşam' psikolojisi

Uzman Psikolog Anıl Özcan, günümüzün karmaşık dünyasında stres yönetiminin önemli bir yaşam becerisi olduğunu vurgulayarak, 'basit yaşam' psikolojisinin bu konuda sunduğu avantajlara dikkat çekti.

Giriş: 12.07.2024 12:05

stres-yonetiminde-basarinin-kurali-basit-yasam-psikolojisi-18250-img

Güneşin yaşlandırıcı etkisine karşı alınması gereken önlemler

Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Doğan, güneş ışınlarının yaşlandırıcı etkilerini azaltmak için sağlıklı yaşamanın önemli olduğunu vurguladı. Yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerinin yılların cilt üzerindeki etkilerini azaltmada yardımcı olabileceğini belirtirken, etkili bir yaşlanma karşıtı cilt bakım planı oluşturmanın temelinde sağlıklı alışkanlıklar edinmenin gerekliliğine dikkat çekti.

Giriş: 12.07.2024 11:54

gunesin-yaslandirici-etkisine-karsi-alinmasi-gereken-onlemler-18243-img

‘İleri Sağlık Araştırmaları Merkezi’nin yol haritası masaya yatırılıyor

Akdeniz Üniversitesi'nde, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı desteğiyle kurulan "İleri Sağlık Araştırmaları Merkezi" için yol haritasının belirlendiği "Araştırma Vadisi'ne Doğru" çalıştayı başladı.

Giriş: 12.07.2024 11:37

ileri-saglik-arastirmalari-merkezinin-yol-haritasi-masaya-yatiriliyor-18236-img

'Yaz Covid'i': Yeni FLiRT dünyada yayılıyor! Belirileri ve bilinmesi gerekenler

Dünyanın Covid-19 hafızası taze iken hastalığın yeni bir varyantı yayılıyor. FLiRT adı verilen varyant Omicron varyantından mutasyona uğrayan ve baskın hale gelen JN.1'in türevi. Semptomlar diğer Covid-19 türleriyle aynı.

Giriş: 12.07.2024 09:33

yaz-covidi-yeni-flirt-varyantlariyla-ilgili-neler-biliniyor-18189-img

Covid'in son belası Flirt varyantı: Bu kez hepsinden daha ağır geliyor

Dünya Sağlık Örgütü, Flirt adı verilen yeni Covid-19 varyantının dünya çapına baskın hale geldiğini açıkladı. Flirt'in akıl karışıklığı, uyuşukluk veya bilinç kaybının yanı sıra sürekli ağrı ve göğüste baskıya neden olduğu belirlendi.

Giriş: 12.07.2024 09:02

-covidin-son-belasi-flirt-varyanti-bu-kez-hepsinden-daha-agir-geliyor-18175-img

TV karşısında uyuyakalıyorsanız dikkat! TV açıkken uyumanın sağlığınıza etkileri

Birçoğumuz, uzun bir günün ardından televizyon karşısında uyuyakalmanın rahatlatıcı olduğunu düşünebiliriz. Ancak, TV açıkken uyumanın sağlığımız üzerinde ne gibi etkileri olabilir? Televizyonun ışık ve sesleri, uyku kalitemizi nasıl etkiliyor? Bilim insanları bu konuda çeşitli araştırmalar yaparak önemli sonuçlara ulaştılar. İşte, TV açıkken uyumanın zararları ve olası faydaları üzerine detaylar...

Giriş: 11.07.2024 17:29

tv-karsisinda-uyuyakaliyorsaniz-dikkat-tv-acikken-uyumanin-sagliginiza-etkileri-18073-img

Dürtü kontrol bozukluğu: 'Haylazlık' değil, ciddi bir durum

Dürtü kontrol bozukluğu, çocukların davranışlarını, sosyal ilişkilerini, akademik performanslarını ve psikolojilerini olumsuz etkileyen ciddi bir sorun. Erken teşhis ve doğru müdahale, bu bozukluğun etkilerini azaltmak ve sağlıklı gelişimi desteklemek açısından kritik öneme sahip.

Giriş: 11.07.2024 15:19

durtu-kontrol-bozuklugu-haylazlik-degil-ciddi-bir-durum-18031-img

Gırtlak nakli yapılan kanser hastası, konuşma yetisini geri kazandı

ABD'de bir kanser hastasına yapılan gırtlak nakli sayesinde konuşma yetisini tekrar geri kazandı.

Giriş: 11.07.2024 13:07

girtlak-nakli-yapilan-kanser-hastasi-konusma-yetisini-geri-kazandi-17992-img

Düzenli uykunun yolu, para biriktirmekten geçiyor

İngiltere'deki araştırmacılar, düzenli para biriktirmenin insanların rahat ve düzenli uyumasına yardımcı olduğunu ortaya koydu. Para biriktirme alışkanlığı olan bireylerin uyku kalitesinin arttığı belirlendi.

Giriş: 11.07.2024 12:44

duzenli-uykunun-yolu-para-biriktirmekten-geciyor-17983-img

Bakan Göktaş, Senegalli yetim çocuklarla kilden "baobab ağacı" heykeli yaptı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yetim çocukların çömlek atölyesine katılarak, Afrika'nın sembollerinden baobab ağacının kilden heykelini yaptı.

Giriş: 10.07.2024 19:25

bakan-goktas-senegalli-yetim-cocuklarla-kilden-baobab-agaci-heykeli-yapti-17811-img

Hava kirliliği, tüp bebek tedavisinin başarı şansını düşürüyor

Yeni bir araştırmaya göre, hava kirliliğine maruz kalmanın tüp bebek yöntemiyle canlı doğum yapma oranını yaklaşık yüzde 40 düşürebildiği ortaya kondu.

Giriş: 10.07.2024 17:48

hava-kirliligi-tup-bebek-tedavisinin-basari-sansini-dusuruyor-17793-img

Hamilelikte ne kadar kalori alınmalı? İşte sağlıklı bir gebelik için bilmeniz gerekenler

Hamilelik, vücudunuzun ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi için özel besin ihtiyaçları gerektiren bir dönemdir. Bu süreçte, günlük kalori ihtiyacınızı bilmek, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir. İşte detaylar...

Giriş: 10.07.2024 15:36

hamilelikte-ne-kadar-kalori-alinmali-iste-saglikli-bir-gebelik-icin-bilmeniz-gerekenler-17743-img

Kahvaltıda yiyenlerin zihni fil hafızasına dönüşüyor

Hafızayı güçlendiren ve beyni sağlıklı tutan mucize meyve bulundu. Bu meyveyi düzenli tüketenler adeta fil hafızasına sahip oluyor, beyinleri tıkır tıkır çalışıyor. Resmen zihni uçuşa geçiriyor...

Giriş: 10.07.2024 14:49

kahvaltida-yiyenlerin-zihni-fil-hafizasina-donusuyor-17724-img

ABD ordusu, sentetik kan üretimi için 46 milyon dolar ayırdı

ABD Ordusu, cephe hatlarında kan arzı sorunlarını önlemek için harekete geçti ve sentetik kan üretimine 46 milyon dolar ayırdı. Yeni geliştirilen ErythroMer adlı sentetik kan, oda sıcaklığında daha uzun süre saklanabiliyor.

Giriş: 10.07.2024 14:23

abd-ordusu-sentetik-kan-uretimi-icin-46-milyon-dolar-ayirdi-17715-img

ABD'li doktorlar açıkladı: Bu beslenme tarzı kadınlarda ömrü 10, erkeklerde 13 yıl uzatıyor

Sağlıklı ve uzun bir ömrün altın kuralı, dengeli ve düzenli beslenmeden geçiyor. Sofranıza koyduğunuz her besin doğrudan sağlığınızı etkiliyor. Son yıllarda uzmanlar, vücut sağlığını korumak için Akdeniz tipi beslenmeyi öneriyor. Yeni bir araştırma ise bazı besinlerin ömrü 10 yıl uzatabileceğini ortaya koydu.

Giriş: 10.07.2024 12:31

abdli-doktorlar-acikladi-bu-beslenme-tarzi-kadinlarda-omru-10-erkeklerde-13-yil-uzatiyor-17692-img

Dışkı testiyle otizm tanısına önemli bir adım atıldı

Ucuz ve basit bir testle otizm tanısı konması, milyonlarca insanın hayatını kökten değiştirebilir. Otizm tanısında genellikle ebeveynlerin aktardığı davranışlar ve akıl sağlığı uzmanlarının gözlemleri temel alınıyor, ancak bu yöntemler hata riski taşıyor.

Giriş: 10.07.2024 10:56

diski-testiyle-otizm-tanisina-onemli-bir-adim-atildi--17654-img

Türkiye'ye taşındıktan sonra hızla kilo aldı ve 3 ayda 23 kilo verdi! Sadece bu 5 kuralı uyguladı

20 yaşındaki Albina Angan, iş için eşiyle birlikte Türkiye'ye taşındığında taşındığında yeni bir hayatın kapılarını aralamanın heyecanını yaşıyordu. Ancak beklenmedik bir şekilde sağlığı kötüleşti ve farkında olmadan kilo aldı. Kısa sürede 23 kilo vermesinin sırrını ise şöyle anlattı...

Giriş: 09.07.2024 17:09

turkiyeye-tasindiktan-sonra-hizla-kilo-aldi-ve-3-ayda-23-kilo-verdi-sadece-bu-5-kurali-uyguladi-17510-img

Kahvaltıda domates yiyenler yandı! Resmen zehre dönüşüyor

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez sebzelerinden biri olan domates, vitamin deposu olarak sağlıklı kabul edilse de, yanlış şekilde tüketildiğinde faydadan çok zarar veriyor. Özellikle çiğ tüketilen domates, böbrek fonksiyonlarından bağırsaklara kadar pek çok organ için tehdit oluşturuyor.

Giriş: 09.07.2024 16:39

kahvaltida-domates-yiyenler-yandi-resmen-zehre-donusuyor-17505-img

Epilepsi tedavisinde devrim: Epilepsi tedavisinde kullanılacak şapka geliştirildi

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ), toplumda "sara hastalığı" olarak bilinen epilepsi tedavisinde kullanılacak bir şapka geliştirdi. Bu yenilikçi şapka, kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde umut vadediyor.

Giriş: 09.07.2024 16:07

epilepsi-tedavisinde-devrim-epilepsi-tedavisinde-kullanilacak-sapka-gelistirildi-17494-img

Uzman isimden çarpıcı uyarı: Sıcak hava çarpması kalp ve beyinde hasar bırakabilir

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyran Bozkurt, sıcak çarpmasının beyin dokusu ile kalp, karaciğer, böbrek gibi organlarda hasara yol açabileceğini vurgulayarak, bu dönemde dışarı çıkarken koruyucu önlemler alınması gerektiğini ifade etti.

Giriş: 09.07.2024 13:24

uzman-isimden-carpici-uyari-sicak-hava-carpmasi-kalp-ve-beyinde-hasar-birakabilir-17455-img

500 yıldır böbrek hastalarına şifa oluyor

Gaziantep'te Osmanlı dönemi kayıtlarında 500 yıl önce böbrek ameliyatının gerçekleştirildiği belirtilen Kahraman Eruslu Böbrek Nakli Hastanesi'nde hastalar sağlıklarına kavuşmaya devam ediyor.

Giriş: 08.07.2024 17:57

500-yildir-bobrek-hastalarina-sifa-oluyor-17268-img

DSÖ'den kozmetik ürünler için kanser riski uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), kozmetik ürünlerin kullanımının kansere neden olabileceğini bildirdi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, kozmetik ürünlerindeki talk minarelinin kanserojen madde içerdiği vurgulandı.

Giriş: 08.07.2024 17:49

dsoden-kozmetik-urunler-icin-kanser-riski-uyarisi-17264-img

Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu böbrek yetmezliğine yol açabilir

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Mehmet Öztürk, tedavi edilmeyen ve sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının böbrek yetmezliğine yol açabileceğini belirtti.

Giriş: 08.07.2024 17:46

tedavi-edilmeyen-idrar-yolu-enfeksiyonu-bobrek-yetmezligine-yol-acabilir-17261-img

Bağışıklık sistemi için katkısız dondurma tüketmek öneriliyor

Uzman Diyetisyen Betül Yurdakul, yaz sıcaklarının vazgeçilmezi olan dondurmanın sağlığa olan faydalarını vurguladı. Yurdakul'a göre, kalsiyum ve protein açısından zengin olan dondurma, A, B ve K vitaminleri ile fosfor gibi mineraller içerir. Katkı maddesi bulunmayan bu tatlı, içerdiği proteinler sayesinde bağışıklık sistemini destekleyebilir.

Giriş: 08.07.2024 13:53

bagisiklik-sistemi-icin-katkisiz-dondurma-tuketmek-oneriliyor-17181-img

Uzman uyardı: Kilo vermek için sakın insülin iğneleri kullanmayın! Komaya kadar götürüyor

Şeker hastalarında kan şekeri dengesini sağlamak için kullanılan insülin iğneleri, kilo vermek isteyen hastalar arasında da popüler hale geldi. İlaçların belirli bir dozda kullanımı, mide bulantısı ve iştah azalması gibi yan etkilere yol açabilir, bu da insülin direncini kırarak kilo kaybına katkıda bulunabilir. Ancak Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Bora Koç, bu ilaçların zayıflama amaçlı kullanımının uzun süreli hormonal dengesizliklere ve pankreas kanseri riskine neden olabileceğini vurgulayarak, doğru doz ve doktor kontrolü dışında kullanımının şeker dengesizliklerine ve komaya yol açabileceğini belirtiyor.

Giriş: 08.07.2024 12:57

uzman-uyardi-kilo-vermek-icin-sakin-insulin-igneleri-kullanmayin-komaya-kadar-goturuyor-17168-img

Bilim insanları farelerdeki duyma yetisini normalüstüne çıkardı

ABD'deki Michigan Üniversitesi Kresge İşitme Araştırma Enstitüsü'nde fareler üzerinde yapılan araştırmada, işitme yetilerinin sinaps bağlantı noktalarının yoğunluğunun artırılmasıyla normalüstü seviyelere çıkarılabildiği gözlemlendi.

Giriş: 08.07.2024 10:41

bilim-insanlari-farelerdeki-duyma-yetisini-normalustune-cikardi-17117-img

Beslenme uzmanı, bunamayı önleyen 'Süper Gıda'yı açıkladı: Her gün bir avuç yetiyor

Beslenme uzmanı Dr. Federica Amati, vitamin ve mineraller açısından zengin olan 'süper gıda'yı açıkladı. Günlük ve düzenli tüketimi sonrasında demans ve iltihaplanmaya karşı koruma sağladığını vurgulayan Amati, bu meyvenin adeta doğal bir ilaç işlevi gördüğünü belirtti.

Giriş: 08.07.2024 10:27

beslenme-uzmani-bunamayi-onleyen-super-gidayi-acikladi-her-gun-bir-avuc-yetiyor-17110-img

Türkiye’de yeni salgın alarmı! COVID-19'a göre daha tehlikeli

COVID-19 sonrası Türkiye'de yeni salgın tehdidi başladı. Yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla birlikle klima kullanımı konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar en çok çocukları etkileyen ve zatürreye sebep olan lejyoner hastalığına dikkat çekti. Uzmanlar hastalığın ortaya çıkardığı sonuçlara değindi.

Giriş: 08.07.2024 09:57

turkiyede-yeni-salgin-alarmi-covid-19a-gore-daha-tehlikeli--17091-img